DSC01210Prace budowlane przy Centrum Przesiadkowym „Ligota”, pierwszym tego typu obiekcie w Katowicach, zostały ukończone. Od kilku tygodni funkcjonują perony autobusowe, na których zatrzymują się cztery linie autobusowe. Dodatkowo od października mieszkańcy mogą nabywać tzw. „bilet katowicki”, w promocyjnej cenie 119 zł, który umożliwia podróżowanie po Katowicach tramwajami i autobusami (w ramach ZTM) oraz pociągami Kolei Śląskich.

 

W czwartek, 3 stycznia, zostanie uruchomiona kolejna funkcjonalność CP „Ligota” – czyli możliwość bezpłatnego parkowania dla 110 pojazdów. – Aktualnie na zlecenie wykonawcy centrum trwa konfiguracja parkomatów, tak by mogły one odczytywać wszystkie bilety Kolei Śląskich z kodami kreskowymi – zarówno te kupowane w kasach, jak również w biletomatach. Dzięki temu parkomat będzie mógł wydawać tzw. bilety zerowe, które zapewnią możliwość bezpłatnego parkowania. Podjęliśmy decyzję, że do ukończenia wspomnianych prac informatycznych parking przy Centrum Przesiadkowym „Ligota” zostanie udostępniony bezpłatnie dla pasażerów komunikacji publicznej – szlabany będą podniesione umożliwiając swobodny wjazd i wyjazd z parkingu. Chcemy tym samym zachęcać mieszkańców, by już w styczniu korzystali ze wszystkich funkcjonalności centrum przesiadkowego – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Po zakończeniu konfiguracji parkomatów parking będzie dostępny wyłącznie dla posiadaczy biletów kolejowych (jednorazowych lub okresowych) Kolei Śląskich - w tym np. „biletu katowickiego”. Kierowcy będą mogli wjechać ze wspomnianym biletem na teren parkingu. Parkomat zeskanuje bilet i wyda tzw. bilet zerowy, który będzie trzeba umieścić w pojeździe lub na pojeździe w widocznym miejscu pozwalającym na odczytanie jego treści. Parkowanie w centrum przesiadkowym na opisanych zasadach będzie bezpłatne do 20 godzin. Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub zostawi samochód na czas dłuższy niż 20 godzin musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł. Samochód, który będzie stał na terenie parkingu 7 dni, będzie odholowany.

DSC01219Ideą centrów przesiadkowych jest możliwość szybkiego przesiadania się z jednych środków komunikacji na drugie. Centrum Przesiadkowe Ligota, którego budowa się już zakończyła, to pierwsze tego typu rozwiązanie wprowadzone w Katowicach. CP Ligota umożliwia przesiadki z samochodu, autobusu lub roweru na pociąg. Na jego terenie znajdują się: parking naziemny dla 110 samochodów, strefa dla podróżnych - zadaszone perony autobusowe i miejsca do oczekiwania, parking dla rowerów, punkt kiss&ride z przeznaczeniem do krótkotrwałego parkowania (do 3 minut), postój dla taksówek, biletomat. Wraz z uruchomieniem centrum przesiadkowego do sprzedaży trafił „bilet katowicki” - czyli imienny bilet miesięczny, który uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów wszystkimi autobusami i tramwajami obsługiwanymi przez ZTM na terenie Katowice oraz w pociągach Kolei Śląskich ujętych w rozkładzie jazdy kursujących na terenie miasta Katowice (od/do stacji Katowice, Katowice Szopienice Płd., Katowice Zawodzie, Katowice Załęże, Katowice Piotrowice, Katowice Brynów, Katowice Podlesie, Katowice Ligota). Bilet kosztuje 119 zł i jest ważny na okres jednego miesiąca, np. od 20 grudnia do 19 stycznia lub od 1 do 31 stycznia. Można go nabyć w kasach biletowych Kolei Śląskich i w ajencyjnych „punktach na mieście” - najwcześniej na 7 dni przed dniem ważności biletu. Bilet można też kupić w pociągu u personelu pokładowego oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash (na warunkach określonych w Regulaminie usługi Bilet elektroniczny w Kolejach Śląskich - Regulamin SkyCash-KŚ), wyłącznie w dniu wyjazdu. Przypomnijmy, że w CP „Ligota” zatrzymują się trzy linie Kolei Śląskich, tj. S4 (Sosnowiec Główny - Katowice - Tychy Lodowisko), S5 (Katowice - Bielsko Biała - Zwardoń), S6 (Katowice - Wisła Głębce), S71 (Katowice - Rybnik - Wodzisław Śląski - Bohumin).

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.