3Już wkrótce, od 1 marca, będzie można wypożyczać w Warszawie rowery miejskie Veturilo. Sezon potrwa do końca listopada. W tym roku będzie można korzystać z 204 stacji i ponad 3 tys. jednośladów.

Veturilo piąty sezon grafikaW ubiegłym sezonie rowery Veturilo były wypożyczane prawie 2 miliony razy, a do grona użytkowników dołączyło ponad 82,6 tys. osób. Łącznie od startu systemu w 2012 r. miejskie rowery wypożyczano ponad 6 milionów, a w systemie zarejestrowało się około 374,8 tys. użytkowników. Statystycznie rowery były wypożyczane co 10 sekund, a co 4 minuty w systemie rejestrował się kolejny nowy użytkownik.

Oprócz systemu rowerów miejskich w stolicy można będzie korzystać także z ponad tysiąca parkingów rowerowych, 40 stacji samoobsługowej naprawy rowerów, 4 bezpłatnych wypożyczalni rowerów towarowych i wypożyczalni rowerów trójkołowych dla seniorów.

Sieć rowerowa w stolicy ma już 463 kilometrów - w tym 371 km dróg dla rowerów, 57 km ciągów pieszo-rowerowych i 35 km pasów i kontrapasów rowerowych. Ale miasto ciągle rozbudowuje infrastrukturę. Plany na ten rok zakładają budowę i remont 80 km tras rowerowych, z czego ponad 40 km będą stanowiły projekty z budżetu partycypacyjnego. Powstaną m.in. drogi dla rowerów na ul. Połczyńskiej, Wolskiej i Kasprzaka (5,3 km), ul. Żwirki i Wigury (4,2 km) i ul. Jagiellońskiej (2,5 km). Remont przejdą uczęszczane trasy na al. KEN, ul. Ciszewskiego, ul. Słomińskiego i Podzamczu. Powstanie też kilkadziesiąt kilometrów nowych pasów dla rowerów. Natomiast w 2017 roku zaplanowano budowę kolejnych 55 km tras rowerowych, w tym kładki rowerowej pod mostem Łazienkowskim oraz drogi wzdłuż ul. Puławskiej (od granic miasta do ul. Domaniewskiej), dróg na al. Waszyngtona, ul. Okopowej i Towarowej oraz al. Jana Pawła II.

76 proc. respondentów ostatniego Barometru Warszawskiego uznało, że miasto sprzyja i rozwija komunikację rowerową, a 62 proc. dobrze i bardzo dobrze oceniło funkcjonowanie wypożyczalni rowerów Veturilo. Ruch rowerowy w stolicy, według Warszawskiego Badania Ruchu, stanowi już 3,8 proc. podróży niepieszych w ciągu doby.

Veturilo 2017 2020 grafikaTo jednak tylko podkręca urzędników do dalszego rozwijania systemu. W stolicy wzrośnie liczba wypożyczalni rowerowych, będzie można szybciej i łatwiej wypożyczać jednoślady, a na ulicach pojawią się rowery elektryczne. Te wszystkie zmiany zostaną wprowadzone już za rok - po rozstrzygnięciu przetargu na operatora Veturilo w latach 2017-2020. System ma się powiększyć do minimum 300 stacji i ponad 4 tys. rowerów.

17 marca samorządowcy zdecydują o przyznaniu środków finansowych na ten cel, a już pod koniec miesiąca zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni operatora systemu na kolejne cztery lata.

Do dyspozycji użytkowników będzie wtedy 300 stacji, w tym aż 10 stacji ze 100 rowerami elektrycznymi (Powiśle, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście) i 6 stacji z rowerkami dziecięcymi (w okolicach parków, po 3 stacje na prawym i lewym brzegu Wisły). Zwiększy się także liczba dostępnych tandemów (do ok. 40). Terminale zostaną wyposażone w kolorowe wyświetlacze, a na stacjach pojawią się pompki do rowerów.

Co ważne jednoślady będzie można łatwo i szybko wypożyczać za pomocą aplikacji, bez konieczności podchodzenia do terminala.

Źródło: UM Warszawa

Komentarze  
kilp
0 #1 kilp 2016-03-09 19:18
uwielbiam siec rowerowa w naszej stolicy! veturilo sa spoko,ale wole swoj sprzet, etraz kupuje nowy, rozgladam sie, miejscie fajne sa w me, moze sie skusze, bo szosowke to nie w miejscie:P
Cytować | Zgłoś administratorowi
groger
0 #2 groger 2016-03-25 18:58
ja juz korzystam od jakiegos czasu, uwielbiam Veturilo! Najlepsze sa hamulce, zawsze jak zylety. Klip, widzialem tam wlasnie rowery indiany, wiec super. Daj znac jak kupisz. No to szerokiej drogi wszytskim!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.