DSC00027Pierwsza w Polsce ścieżka rowerowa, która nocą oddaje nagromadzone światło słoneczne, jest już dostępna dla rowerzystów. Ta wyjątkowa innowacja powstała w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie.

Świecąca ścieżka nie potrzebuje żadnego dodatkowego zasilania - jest w zupełności samowystarczalna, ekologiczna i, co najważniejsze, poprawia bezpieczeństwo mazurskich rowerzystów. Autorem projektu świecącej nawierzchni jest laboratorium TPA w Pruszkowie, zaś wykonawcą STRABAG.

Nawierzchnia świecącej ścieżki rowerowej zawiera tzw. luminofory. To specjalne substancje syntetyczne, które „ładują” się za pomocą światła dziennego, a następnie nocą emitują nagromadzoną energię. W ciągu dnia ścieżka rowerowa ma natomiast kolor niebieski. Chodziło o stworzenie optymalnej kompozycji kolorystycznej z pobliskim jeziorem i naturą, a także, w głównej mierze, o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

- Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc ścieżka emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy ścieżki w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem - mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA Sp. z o.o.  

DSC00031DSC00179DSC00189
TPA od dawna prowadziło badania nad wykorzystaniem kolorowej i oddającej światło nawierzchni asfaltowej, przy czym największym wyzwaniem było zapewnienie trwałości opracowywanych materiałów oraz optymalizacja kosztów ich produkcji. W pruszkowskim laboratorium opracowuje się także asfalty zapachowe – cytrusowe, truskawkowe, czy różane. Innowacyjne budulce TPA mają w równym stopniu znaczenie estetyczne, co ekonomiczne i ekologiczne. Projekt świecącej nawierzchni powstał już wcześniej, ale jego realizacja była możliwa dopiero dzięki pozyskaniu inwestora. Budowa pod Lidzbarkiem Warmińskim została zakończona i stanowi pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

- Podobna ścieżka funkcjonuje już na przykład w Holandii. Szczerze mówiąc, była dla nas inspiracją do realizacji podobnej inwestycji w Polsce. Nasza technologia jest jednak inna i w przeciwieństwie do rozwiązania holenderskiego nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania. Wykonanie takiej ścieżki wpisuje się w obecnie prowadzoną przez nas kampanię dla poprawy bezpieczeństwa - mówi Waldemar Królikowski, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

DSC00201 2DSC00205DSC00216
Działanie materiału, z którego powstała ścieżka, związane jest ze zjawiskiem luminescencji. Polega ono na pochłonięciu promieniowania elektromagnetycznego z obszaru widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Pochłonięta energia jest następnie emitowana w postaci światła, na ogół o energii mniejszej niż energia światła wzbudzającego.

Źródło: TPA Sp. z o.o.

Komentarze  
Fizol
0 #1 Fizol 2016-09-28 18:33
Lidzbark Warmiński leży na Warmi a nie na Mazurach.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Andrzej
0 #2 Andrzej 2016-09-29 12:17
Niesamowicie ciekawy temat. Ale powstaje kilka pytan ktore sa bardzo istotne. Jaka jest roznica kosztow zwyklej nawierzchni bitumicznej w porownaniu z ta "swiecaca"? Jak taka nawierzchnia reaguje na sol badz na odsniezanie tzn czy plug w jakis sposob est wstanie "zedrzec" warstwe luminoforow? Jak nawierzchnia znosi niskie temperatury? Holandia akurat ma taki klimat ze te pytania raczej nie maja racji bytu. Ale Warmia to juz inna bajka i tam czasami potrafi byc sporo sniegu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Danuta
0 #3 Danuta 2018-01-06 21:49
Cudowny pomysł z tą ścieżką ,
Cytować | Zgłoś administratorowi
Andrzej
0 #4 Andrzej 2018-01-09 13:14
Cytuję Danuta:
Cudowny pomysł z tą ścieżką ,

Cytuję Danuta:
Cudowny pomysł z tą ścieżką ,

Cudowny ale tylko na 1 sezon.Smiem twierdzic ze pierwsza jazda plugiem i sciezka przestaje swiecic.Ale w krajach gdzie nie ma sniegu to i owszem.Ponadto cena?? Znam wstepna cene m2 i jest nie do przyjecia.Moze na piktogramy jeszcze sie mozna sie zalapac.Ale zeby calosc swiecila?Za droga zabawa.Stad z tym "cudowny" to ja bym sie jednak wstrzymal.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.