edroga564Przed nami zima. Czas, kiedy w całej Polsce zdarza się najwięcej wypadków z udziałem przechodniów, w tym dzieci. Właśnie o tej porze roku są oni często niewidoczni na przejściach, zwłaszcza po zmroku lub wczesnym rankiem. Dzięki wsparciu województwa małopolskiego, już tej zimy przejścia dla pieszych w całym regionie będą nie tylko lepiej widoczne, ale przede wszystkim – bardziej bezpieczne.

 

Ruch samochodowy w Małopolsce jest największy w skali całego kraju, a w sumie na drogach wojewódzkich znajduje się aż 1300 przejść dla pieszych. Jak pokazały badania przeprowadzone kilka miesięcy temu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, znaczna część z nich jest wciąż niedostatecznie oświetlona.

Ponieważ samorządy gminne nie zawsze mogą same uporać się z tym problemem, władze województwa po raz kolejny przekazały środki, aby były one lepiej widoczne i oznaczone. Dzięki kwocie 600 tys. zł z budżetu województwa, w kolejnych 115 miejscach powstaje innowacyjny system aktywnej informacji wizualnej. Na 43 przejściach dla pieszych w całym regionie pojawiają się m.in. lampy LED wraz z elektronicznym czujnikiem, dzięki któremu przejścia będą lepiej oświetlone w nocy oraz wtedy, gdy będzie zbliżał się do nich pieszy.

To jednak nie wszystko, bo dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań cały system będzie bardziej energooszczędny, ale co najważniejsze – pozwoli kierowcom na odpowiednią reakcję, gdy do przejścia będzie zbliżał się pieszy. Dzięki czujnikowi pojawi się wtedy mocniejszy strumień światła na przejściu i chodniku.

W pierwszej kolejności dodatkowe oświetlenie jest instalowane na tych przejściach, gdzie ruch samochodowy jest największy oraz do tej pory zarejestrowano największą liczbę wypadków z udziałem przechodniów.

Źródło: UMWM

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.