edroga232- Prowadzimy prace nad kompleksową regulacją przepisów dotyczących planowania przestrzennego i procesu budowlanego. Jeszcze we wrześniu skierujemy do konsultacji publicznych projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego - mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas IV edycji konferencji Smart City Forum.

Wiceminister podkreślił, że system planowania przestrzennego i zarządzania przestrzenią w Polsce wymaga pilnych zmian. Przypomniał, że o najważniejszych problemach w dziedzinie planowania przestrzennego informowana była m.in. w maju br. sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Najważniejsze rekomendacje specjalistów OECD dotyczą m.in. wzmocnienia współpracy gmin np. przez zwiększenia partycypacji społecznej, wzmocnienie roli planów miejscowych, ściślejsze powiązanie różnych poziomów planowania i włącznie "specustaw" do systemu planowania.

Przygotowywany w ministerstwie infrastruktury i budownictwa projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego zostanie jeszcze we wrześniu przedstawiony publicznie. Jego celem jest uspójnienie procesu planowania przestrzennego i procesu inwestycyjno-budowlanego. Ma to wyeliminować wiele problemów interpretacyjnych. Kodeks jest też odpowiedzią na aktualne problemy z planowaniem przestrzennym w Polsce.

- Przestrzeń publiczna wymaga ochrony przed niekontrolowaną zabudową i dlatego odchodzimy od budowania na podstawie warunków zabudowy, czyli tzw. WZ. W miejscach, gdzie nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, będą stosowane inne formuły porządkujące przestrzeń - zaznaczył wiceminister Żuchowski.

W programie konferencji, poza problematyką planowania przestrzennego, znalazły się dyskusje o rozwiązywaniu problemów społecznych, przyciąganiu inwestorów, budowaniu "kapitału" miasta i regionu oraz efektywnego zarządzania miastem. Postęp technologiczny oraz informatyzacja wielu aspektów życia miast i ich mieszkańców sprawia, że pojawiają się nowe pomysły na zwiększenie interaktywności miejskiej infrastruktury, jak również wiele problemów związanych z ich wdrożeniem. Dlatego tak ważnym elementem jest prowadzenie dialogu między miastami, instytucjami publicznymi i prywatnymi przedsiębiorstwami, które powinny wymieniać swoje doświadczenie oraz dzielić się dobrymi praktykami w sferze smart city.

Źródło: MIB

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.