1000Miechw2Dzięki unijnemu wsparciu w Małopolsce powstaną kolejne parkingi Park&Ride (P&R), na których będzie można zostawić samochód i pojechać w dalszą podróż po regionie pociągiem. To jednak nie wszystko – przyznane właśnie dotacje pozwolą też na budowę zupełnie nowego dworca kolejowego w Kłaju, kolejnych ścieżek rowerowych i miejsc obsługi rowerzystów.

 

Umowy na dofinansowanie sześciu projektów, których wartość wynosi w sumie ponad 12,6 mln zł, przekazali przedstawicielom gmin Iwanowice, Kłaj, Miechów i Słomniki marszałek Jacek Krupa oraz wicemarszałek Wojciech Kozak.

- Transportowa rewolucja w całej Małopolsce trwa. Od kilku lat samorząd województwa co roku przeznacza zarówno środki z własnego budżetu, jak i unijne dotacje, chociażby na budowę nowych obwodnic czy dróg, dzięki którym po regionie podróżuje się jeszcze sprawniej. To jednak nie wszystko. Inwestujemy też w zakup nowych i ekologicznych pociągów oraz autobusów, setek kilometrów nowych ścieżek rowerowych czy budowę parkingów P&R. Dzięki temu mieszkańcy czy turyści mogą podróżować po regionie w sposób jeszcze bardziej komfortowy – mówi marszałek Jacek Krupa.

Z kolei, jak dodaje wicemarszałek Wojciech Kozak, te inwestycje to także następny kolejny krok w stronę ograniczania zanieczyszczenia powietrza w regionie: - Samorząd województwa podjął walkę ze smogiem w całej Małopolsce. To jednak nie tylko wprowadzone przez nas uchwały antysmogowe, termomodernizacja wielu budynków użyteczności publicznej czy wymiana kotłów w domach Małopolan. Ważnym przedsięwzięciem są też projekty realizowane z myślą o rozwoju ekologicznego transportu, bo wybierając jazdę pociągiem czy na rowerze, sami przyczyniamy się do zmniejszania zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce – dodaje wicemarszałek Wojciech Kozak.

Mnóstwo zmian w gminie Miechów

Mieszkańcy ziemi miechowskiej mogą mieć powody do zadowolenia, gdyż dzięki przyznanym dziś dotacjom dla trzech projektów, gmina wzbogaci się m.in. o dwa nowe autobusy elektryczne. Będą one kursować w sposób zintegrowany z linią Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, która przebiega przez gminę. Z myślą o nich powstanie też stacja ładowania ekologicznych pojazdów, z kolei mieszkańcy będą mogli kupić bilety szybko i wygodnie w specjalnych biletomatach, które powstaną w mieście.

To jednak nie wszystko – w ścisłym centrum Miechowa powstanie też półtora kilometra ścieżki rowerowej, która będzie nie tylko łączyć się z istniejącymi już drogami dla rowerów, ale będzie też zintegrowana z nową linią komunikacji miejskiej. W pobliżu dworca kolejowego i autobusowego powstanie z kolei parking P&R, gdzie mieszkańcy będą mogli pozostawić swój samochód lub rower i pojechać w dalszą podróż – pociągiem lub autobusem. Podobne parkingi powstaną też przy stacjach kolejowych w Jaksicach i Pstroszycach Pierwszych.

Unijne dofinansowanie dla tych projektów wynosi prawie 6 mln zł.

Z myślą o mieszkańcach i turystach

Wszystkie osoby, które kochają spacery po Puszczy Niepołomickiej, już za mniej niż rok będą miały jeszcze lepsze warunki do wycieczek wśród zieleni. W Kłaju powstanie bowiem zupełnie nowy budynek dworca kolejowego, w którym znajdą się m.in. dwa specjalne infokioski z ciekawymi materiałami na temat możliwości spędzenia czasu w okolicy. Nowy budynek będzie też bardziej ekonomiczny oraz przyjazny środowisku – znajdzie się na nim sześć kolektorów słonecznych, które pozwolą czerpać energię z promieni słonecznych. Budynek będzie też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Obok nowego dworca powstanie natomiast parking P&R dla 61 samochodów. Ułatwi to podróżowanie mieszkańcom okolicy, którzy będą mogli zostawić na nim swój samochód i pojechać w dalszą podróż – do Krakowa czy Tarnowa – chociażby wygodnym pociągiem Kolei Małopolskich.

Dofinansowanie z RPO dla tej inwestycji to ponad 2 mln zł.

1000Jaksice 21000Pstroszyce 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozbudowa czeka parking w Słomnikach

Dzięki dotacji z RPO przebudowany zostanie też parking przy stacji kolejowej Słomniki Miasto. Znajdą się tam miejsca dla 22 samochodów, w tym specjalnie oznakowane i znajdujące się blisko budynku stacji miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Na przebudowanym parkingu powstanie też 20 specjalnych stojaków dla rowerów. To jednak nie wszystko – cały projekt został przygotowany z troską o środowisko, gdyż zaplanowano także instalację lamp solarnych.

Co niezwykle ważne, z nowych udogodnień w Słomnikach - na które przeznaczono ponad 270 tys. zł ze środków UE – będzie można korzystać już na początku przyszłego roku.

Kolejne trasy dla rowerzystów

Przyznane dotacje to także świetne informacje dla mieszkańców gminy Iwanowice. Dzięki dofinansowaniu w wysokości prawie 1,2 mln zł powstanie tam półtora kilometra ścieżki rowerowej dla miłośników „dwóch kółek”. Będzie ona nie tylko odpowiednio oznakowana, ale też wykonana z najlepszej jakości materiałów, dzięki czemu będzie można po niej podróżować wygodnie i bezpiecznie. Rowerzyści będą mogli korzystać też z nowego miejsca obsługi rowerzystów, gdzie będą mogli schronić się w przypadku złej pogody lub po prostu odpocząć. Nowe trasy będą dostosowane też do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach. W ramach projektu powstanie też kładka nad potokiem Minóżka.

To wszystko będzie możliwe już kolejnego lata, gdyż planowany termin zakończenia realizacji projektu to koniec czerwca 2019 roku.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.