19 marca br. w Centrum Kongresowym – Targi Kielce S.A. odbyła się pierwsza konferencja z cyklu pt. ”Kongres Smart City”. Organizatorami przedsięwzięcia są Klaster Green Cars , Klaster Smart IT oraz Targi Kielce S.A.

Nadrzędnym celem Smart City jest usprawnienie funkcjonowania miasta, efektywne zarządzanie nieodnawialnymi zasobami oraz podniesienie jakości życia mieszkańców dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zgodnie z definicją Smart City, miasta są traktowane jako kompleksowe połączenie systemów. „Pojęcie Smart City jest bardzo szerokie, ale generalnie najważniejsze jest to, aby ludziom żyło się lepiej” – podkreślił  Zastępca Prezydenta Miasta Kielce Tadeusz Sayor.

Zgodnie z ideą, zarządzanie całym miastem polega na integracji działań, co umożliwia m. in System Informacji Przestrzennej, który podczas Kongresu zaprezentowała pani Jadwiga Skrobacka, główny specjalista ds. zrównoważonego rozwoju UM Kielce. Dzięki projektowi miasto znalazło się w gronie sześciu finalistów konkursu World Smart Cities  Awards 2012 w kategorii "Project". Dużo uwagi podczas spotkania poświecono innowacyjnym technologiom, które mogą ułatwić życie mieszkańców ośrodków miejskich. ASR - czyli Automatyczny System Ratunkowy, to jeden z wielu nieodzownych elementów Inteligentnego Miasta. Ten innowacyjny system chroni zdrowie i życie zarówno kierujących pojazdem, jak i pasażerów. Posiada on również funkcję antykradzieżową. „Zastosowanie takiego rozwiązania technicznego pozwala na monitorowanie i zarządzanie logistyczne flotą pojazdów o praktycznie nieograniczonej wielkości” - mówił Paweł Kubacki, przedstawiciel Green Auto Control. Kolejne prezentowane rozwiązania to m.in. Centrum Zarządzania Kryzysowego, Inteligentny Monitoring, Inteligentny System Transportu, Centrum Komunikacji z Mieszkańcami oraz Inteligentne Biuro Publiczne, o których opowiadał Prezes Klastra Smart IT Joan Davi oraz Executive Architect IBM Software Group Europe Tomasz Rozmus. Na zintegrowane systemy informatyczne składają się m.in. oprogramowanie wizualizacyjne, precyzyjne mapy cyfrowe i wektorowe, bazy danych, systemy komunikacyjne i inteligentny system informatyczny. ”Dzięki zaawansowanym technologiom informatycznym możemy reagować na zmiany szybciej i dokładniej oraz uzyskiwać lepsze rezultaty poprzez przewidywanie i zapobieganie skutkom nadchodzących zdarzeń” – tłumaczył Tomasz Rozmus.

„Nieodzownym elementem Smart City jest również zielony transport, a prezentowane technologie mają zasadniczy cel: ułatwić, uprościć i zmniejszyć koszty” – mówił Konrad Hamera, omawiający Systemy Ładowania Pojazdów EV. Elektryczna Taksówka, prezentowana podczas konferencji, to innowacyjne rozwiązanie w sferze transportu, pozwalające na przemieszczanie się z jednoczesnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Jak mówił Prezes Klastra Smart IT Joan Davi „Elektryczne auta na dzień dzisiejszy mają zasięg ok. 200 km na jednym ładowaniu, w związku z czym niezbędna jest budowa infrastruktury ładującej pojazdy elektryczne”.  Koncepcja „Smart City” wiąże się z ochroną środowiska naturalnego, a co za tym idzie, także z rozsądnym gospodarowaniem zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, co w rezultacie ma doprowadzić do lepszego zarządzania odpadami. Pan Paweł Gajowski w swojej prelekcji bardzo szczegółowo i wnikliwie omówił ekonomiczny aspekt przetwarzania ZSEiE.

Cykl  debat, poświęconych realizacji idei Smart City, dotacjom unijnym oraz wdrażaniu innowacyjnych technologii w polskich miastach, będzie trwał przez cały  rok.

 

Źródło: GreenPL Capital Group, www.greenpl.orgwww.smartpl.eu

 Komentarze  
Dorota82
0 #1 Dorota82 2014-05-13 13:35
Ten cykl debat o smart city jest świetnym pomysłem. Marzę o dniu, w którym będę mogła jeździć elektrycznym autem, które naładuje się w ciągu kilku minut :) Oczywiście będzie to też lepsze dla środowiska i bardziej przyjazne dla kieszeni kierowców. Cała koncepcja inteligentnych miast wydaje mi się bardzo dobra, oby choć część z tych pomysłów udało się wcielić w życie w Polsce.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.