edroga946Polacy chcą, aby na drogach było bezpieczniej. Z badania postaw społeczeństwa względem bezpieczeństwa ruchu drogowego, przeprowadzonego na zlecenie Sekretariatu KRBRD, wynika, że aż 85 proc. badanych popiera zaostrzenie kar za łamanie przepisów drogowych, fotoradary stacjonarne i patrole policji.

Najczęstszym sposobem poruszania się Polaków jest jazda samochodem (38 proc.), dla niemal 30 proc. jest to chodzenie pieszo, a dla co czwartej osoby – korzystanie z komunikacji publicznej. Niestety mniej niż połowa z nas uważa, że po polskich drogach podróżuje się bezpiecznie, ale 60 proc. Polaków jest zdania, że w ciągu ostatnich 10 lat sytuacja uległa poprawie.

Zdecydowana większość ankietowanych (95 proc.) popiera propozycje rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, takich jak „blokady alkoholowe” czy „czarne skrzynki”. Prawie wszyscy uważają, że rząd powinien położyć większy nacisk na: poprawę jakości dróg i ich otoczenia, szkolenie kierowców, kampanie społeczne oraz edukację dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Około 70 proc. ankietowanych Polaków interesuje się działaniami związanymi z poprawą  bezpieczeństwa na drogach. Ponad 85 proc. akceptuje egzekwowanie ograniczenia prędkości, a około 70 proc. wprowadzany odcinkowy pomiar prędkości. 80 proc. jest za wzmocnieniem ochrony pieszych, poprzez nałożenie na kierowców obowiązku zatrzymania się przed przejściem, gdy pieszy się do niego zbliża.  

***
Badanie pozwoliło poznać aktualne postawy społeczeństwa wobec najważniejszych problemów BRD, oraz uzupełni wiedzę wynikającą z badań prowadzonych w ubiegłych latach. Wnioski posłużą Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego do rekomendowania zmian w przepisach mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. procedowanych w sejmie prac nad nowelizacją właściwych aktów prawnych w odniesieniu do nietrzeźwych kierujących, czy przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszego.

Wyniki badania dotyczą m.in. postawy Polaków wobec bezpieczeństwa na drogach, ale także wiedzy na temat pierwszej pomocy, stosowania urządzeń ochronnych, bezpieczeństwa dzieci, pieszych i rowerzystów, opinii o prędkości czy alkoholu oraz korzystania z komunikacji publicznej.

Jest to pierwsze w Polsce badanie, po przeprowadzonych w 2010 r. międzynarodowych badań SARTRE 4., obejmujące tak szeroką problematykę.

Źródło: KRBRD

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.