W 2014 roku przeprowadzone zostały badania w 94 punktach pomiarowych na terenie całej Polski. Badaniem objęto drogi krajowe, w tym autostrady i ekspresówki, drogi wojewódzkie i powiatowe na obszarze zabudowanym i niezabudowanym. Zgromadzono próbę ponad 900 tys. pojazdów. Badano m.in. średnie prędkości pojazdów i odstępy między nimi.
Po analizie danych stwierdzono, że ponad połowa (57%) kierowców przekroczyła dopuszczalną prędkość. Na autostradach i drogach ekspresowych robiła to około połowa kierowców, a na drogach poza obszarem zabudowanym (krajowych, wojewódzkich i powiatowych): 42%, 40% i 15%.
Zdecydowanie najczęściej kierowcy przekraczali dozwoloną prędkość na drogach na obszarze zabudowanym (z limitem 50 km/h): na dwujezdniowych w stolicach województw (72%), na jednojezdniowych w stolicach województw (45%), na drogach krajowych we wsiach i miastach (71%), na drogach wojewódzkich w miastach powiatowych (70%) oraz na drogach powiatowych we wsiach i miastach (62%).
Wyliczono także udział pojazdów jadących z niebezpiecznym odstępem, również w podziale na kategorie dróg. Odpowiedniego odstępu nie zachowują najczęściej kierowcy na dwujezdniowych drogach w stolicach województw na obszarze zabudowanym (25%), krajowych poza obszarem zabudowanym (21%), na drogach krajowych we wsiach i miastach (20%), jednojezdniowych w stolicach województw (19%) oraz na autostradach (16,8%) i drogach ekspresowych (13,7%).
Na obszarze niezabudowanym największy udział przekroczeń prędkości ogółem zanotowano na drogach wojewódzkich (28,7%), a na zabudowanym – na dwujezdniowych ulicach w stolicach województw (72%). Z kolei problem jazdy z niebezpiecznymi odstępami jest istotny przede wszystkim na drogach krajowych.
Średnie prędkości w województwach
Dane dotyczące średnich prędkości ruchu w poszczególnych województwach nie zawierają danych o prędkościach na autostradach, drogach ekspresowych i powiatowych. Wynika z nich, że najwolniej jeżdżą kierowcy w województwach: podlaskim (55 km/h), kujawsko-pomorskim (56 km/h), warmińsko-mazurskim (56,5 km/h), dolnośląskim (58 km/h) i świętokrzyskim (58,6 km/h), a najszybciej w województwach: lubuskim (67,5 km/h) i opolskim (66 km/h).
Prędkość dopuszczalną najrzadziej przekraczają kierowcy w województwach: dolnośląskim (44%), warmińsko-mazurskim (46%) i podlaskim (48,5%), a najczęściej w województwach: lubelskim (73%), opolskim (72%) i zachodniopomorskim (71%).
Kierowców, którzy nie zachowują odpowiednich odstępów między pojazdami jest najwięcej w województwach: dolnośląskim (25,7%) i pomorskim (25%), a najmniej w województwach: lubuskim (16,4%), lubelskim (16,7%) i śląskim (17%).
Prędkość pojazdów w Polsce w 2014 roku
Źródło: KRBRD