Policja będzie już mogła karać osiedlowych piratówSkończy się samowola kierowców w parkowaniu na osiedlowych uliczkach czy lekceważenie praw inwalidów na parkingach pod sklepami. Przepisy kodeksu drogowego zostaną rozszerzone także na drogi wewnętrzne – przewiduje przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nowe propozycje sprawią, że policja i straż miejska będą mogły karać mandatami kierowców, którzy zbyt szybko jeżdżą po osiedlach czy parkują, nie zważając na znaki drogowe. Pod supermarketami zostaną ukarani ci kierowcy, którzy blokują miejsca przeznaczone dla niepełnosprawnych. Jednak w takiej sytuacji nie tylko zapłacą 500 zł mandatu. Policja lub straż miejska będą mogły zlecić również odholowanie takiego pojazdu na parking depozytowy.

– Na drogach wewnętrznych odbywa się taki sam ruch jak na drogach publicznych. Dlatego rozszerzenie stosowania przepisów kodeksu drogowego jest zasadne – mówi dr Ryszard Stefański z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa.

Obecny stan prawny sprawia, że na osiedlowych uliczkach, które często są drogami wewnętrznymi, kierowcy parkują, gdzie chcą i nie przestrzegają oznakowania ustawionego przez zarządców. Bywa, że spółdzielnie same próbują wymierzać sprawiedliwość i odholowują pojazdy, co jednak nie jest zgodne z prawem. Wezwani do interwencji policjanci i straż miejska mają jednak związane ręce.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby przepisy prawa o ruchu drogowym miały zastosowanie na drogach wewnętrznych? Kto decyduje o utworzeniu strefy ruchu? W jaki sposób ustawa reguluje zasady postępowania z pojazdami, których właściciele nie odebrali z parkingów depozytowych?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna, Łukasz Kuligowski
3.02.2010 (23) – str.B8

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2010-05-27 22:37
Kiedy wreszcie straż miejska i policja będzie mogła interweniować w przypadku nie przestrzegania przepisów kodeksu drogowego na uliczkach wewnętrznych ze znakiem strefa zamieszkania, kiedy ewidentnie łamane są przepisy. Czy tak trudno uchwalić ustawę Prawo o ruchu drogowym/
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.