10460Na ścieżce rowerowej, biegnącej przy drodze krajowej nr 91 w Tczewie, zamontowano specjalne podpórki dla rowerzystów, ułatwiające ruszanie. To pierwsze tego typu udogodnienia na drogach krajowych w województwie pomorskim.

W ramach rozbudowy drogi krajowej nr 91 w Tczewie powstała ścieżka rowerowa wraz z kładką nad torami kolejowymi, która prowadzi przez całe miasto. Po drodze rowerzyści muszą pokonać skrzyżowania wyposażone w sygnalizacje świetlne. Po to by ułatwić im ruszanie zamontowano 27 specjalnych poręczy. Każda ze względów ergonomicznych jest lekko wygięta w kierunku rowerzysty i dodatkowo wyposażona w spocznik dla wygodnego oparcia nogi.

- Ścieżka rowerowa wykonana w ramach rozbudowy drogi krajowej nr 91 w Tczewie zapewnia bezpieczną i komfortową komunikację rowerową na stosunkowo długim odcinku. Wydawało się, że niczego tu nie brakuje. Jednak idąc do przodu z rozwiązaniami zaproponowaliśmy środowisku rowerowemu poręcze przy przejazdach przez jezdnie (tam gdzie są sygnalizacje świetlne). Po pozytywnej opinii zleciliśmy montaż. Mam nadzieję, że to rozwiązanie spotka się z pozytywnym przyjęciem rowerzystów i być może zachęci niezdecydowanych do przesiadki z samochodu na rower. Będziemy monitorowali używanie poręczy, choć zdaję sobie sprawę, że tak naprawdę na wiosnę będzie można zaobserwować, jak to udogodnienie się przyjmie - mówi Karol Markowski, zastępca dyrektora GDDKiA Oddziału w Gdańsku.

Jeśli to rozwiązanie zostanie dobrze przyjęte, to tego typu poręcze będą w przyszłości montowane przy okazji budowy lub remontu ścieżek rowerowych biegnących wzdłuż dróg krajowych administrowanych przez Oddział w Gdańsku.

Źródło: GDDKiA O/Gdańsk

Komentarze  
user1
0 #1 user1 2015-12-31 14:27
Na Facebooku krytykowane było ustawienie poręczy (akurat nie tej na tym zdjęciu) po lewej stronie drogi rowerowej, a także stosowanie przycisków dla rowerów. Najpierw wypadałoby zadbać o podstawy, a potem można zajmować się takimi "bajerami" jak poręcze.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Jah jah
0 #2 Jah jah 2016-01-10 17:11
Takie barierki montują w skrajni dla ścieżki rowerowej. A Możliwość skorzystania to przypada tylko jednemu rowerzyści na jeden cykl. Drugi i kolejny może co najwyżej popatrzeć.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.