gryfino2Powstaną kolejne dokumentacje na budowę i oznakowanie tras rowerowych w zachodniopomorskim. Całość będzie finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.

 

Dokumentacje dotyczą dwóch odcinków Trasy Pojezierzy Zachodnich: pierwszego przebiegającego przez gminę Złocieniec i drugiego między Krągami a Szczecinkiem. Trasa będzie oznakowana numerem 20.

Trasa Pojezierzy Zachodnich (II) ma mieć łącznie około 422 kilometrów długości i przebiegać przez malownicze obszary Pojezierzy: Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego.

Jej południowy odcinek zaczyna się na granicy z Niemcami przy moście kolejowym w Siekierkach, przez który w przyszłości ma zostać poprowadzony szlak rowerowy do Niemiec (do szlaku Odra-Nysa).

Przystosowanie mostu do ruchu rowerowego ma być w przyszłości realizowane z programu współpracy Transgranicznej INTERREG.

- Tworzymy kolejny, po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, markowy produkt turystyczny. Jeszcze w tym roku będziemy mogli się cieszyć pierwszymi gotowymi odcinkami tras rowerowych. Są one niezwykle malownicze, ciekawe, niebanalne i co najważniejsze, będą dostępne dla przeciętnego rowerowego turysty, a nie jak do tej pory, tylko dla tych najbardziej wysportowanych – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Szlak Pojezierzy Zachodnich początkowo prowadzi nasypem nieczynnej linii kolejowej przez Moryń do Trzcińska-Zdroju, gdzie przecina się z Trasą Zielonego Pogranicza. Budowa tego 36-kilometrowego odcinka już się rozpoczęła i zostanie zakończona 30 września tego roku. Następnie trasa wiedzie drogami gminnymi i leśnymi przez Dobropole, Góralice i Tchórzno do Myśliborza. Odcinek Myślibórz - Barlinek - Pełczyce - Choszczno zaplanowano w dużej części po nasypie nieczynnej linii kolejowej.

Z Choszczna trasa poprowadzi przez Dobrzany, Linówko do Ińska (pomiędzy Dobrzanami a Linówkiem, we wsi Kozy następuje połączenie z drugą odnogą trasy biegnącej do Szczecina i dalej do Niemiec). Trasa z Ińska do Drawska Pomorskiego wiedzie krótkim odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 151 do Storkowa, tam odbija na wschód do Ginawy, gdzie przecina drogę krajową nr 20. Dalej prowadzi głównie po drogach gminnych i leśnych przez miasta Pojezierza Drawskiego, czyli Złocieniec i Czaplinek i dalej do Łubowa i Bornego Sulinowa. Następnie przez Spore do Białego Boru i dalej do granicy województwa.

Pierwsza z dokumentacji, na jakie ZZDW ogłosił przetarg, obejmie projekt oznakowania odcinka przebiegającego przez gminę Złocieniec.

Początek opracowania znajduje się na zachodzie Złocieńca, na skrzyżowaniu ul. Gronowskiej z dojazdem pożarowym.

Trasa biegnie ul. Gronowską przez las, a dalej ulicami Lipową, Śląską, Cieszyńską. W Ogrodzie Pałacowym i Parku Żubra oprócz oznakowania zaplanowano również remont nawierzchni bitumicznej istniejących alejek parkowych. Natomiast na skarpie zamkowej wzdłuż Drawy powstanie nowy odcinek ciągu pieszo-rowerowego. Są to tereny ochrony konserwatorskiej.

Dalej trasa będzie biegła ulicami Staszica, Rybacką, Bohaterów Warszawy, Wolności, Sikorskiego, 5 Marca, Mirosławiecką i Piaskową. Na pozostałym odcinku przebiegającym drogami gminnymi, powiatowymi i leśnymi ma zostać zaprojektowane oznakowanie drogowskazowe. Cały odcinek ma blisko 13,7 km, z czego odcinek inwestycyjny 1,75 km.

Dokumentacja powinna zostać zakończona do 15 maja 2019 r.

- Pojezierze Szczecineckie i tutejsze rezerwaty przyrody będą niesamowitym magnesem dla turystów z naszego regionu, ale i z całej Polski. Szlaki rowerowe opracowywaliśmy w ten sposób, by wypoczynek na dwóch kółkach z sakwami mógł wynieść przynajmniej kilka lub nawet kilkanaście dni. Taka forma turystyki rowerowej cieszy się coraz większą popularnością. – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

ZZDW szuka również wykonawcy dokumentacji oznakowania trasy rowerowej na odcinku Krągi – Szczecinek na pograniczu gmin Borne Sulinowo i Szczecinek.

To opracowanie dotyczy także fragmentu Trasy Pojezierzy Zachodnich od miejscowości Krągi k/Bornego Sulinowa do Szczecinka. Trasa rowerowa biegnie tu częściowo na zasadach ogólnych, gdzie konieczne będzie tylko jej oznakowanie, zawiera też kilka odcinków inwestycyjnych. Początek opracowania zlokalizowany jest na zjeździe w drogę leśną, a koniec na skrzyżowaniu ul. Staszica i drogi krajowej nr 20 w Szczecinku.

Termin zakończenia prac projektowych ZZDW wyznaczył na 31 maja przyszłego roku.

Termin składania ofert mija 7 maja, a w przypadku dokumentacji dotyczącej gminy Złocieniec 23 maja.

Dodajmy, że ZZDW otworzył już oferty w przetargu na dokumentację budowy i oznakowania innego fragmentu Trasy Pojezierzy Zachodnich – odcinka Borne Sulinowo - Krągi.

Źródło: ZZDW

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.