edroga234Z końcem listopada zamknięty zostanie tegoroczny, rekordowy, bo trwający osiem miesięcy, sezon Legnickiego Roweru Miejskiego. Mieszkańcy polubili ten ekologiczny i zdrowy sposób podróżowania, bo od kwietnia do listopada system zanotował ponad 93 tys. wypożyczeń. To o blisko sześć tysięcy więcej, niż w trzech poprzednich sezonach razem wziętych.

 

Rower Miejski obecny jest w Legnicy od czterech lat. W tym sezonie do dyspozycji były 134 rowery, w tym dwa towarowe (cargo) na 15 stacjach. Łączna liczba użytkowników wyniosła ponad 13 tys., a w tym roku zarejestrowało się ich 5,3 tys.

Tylko w czerwcu, kiedy użytkownicy byli najaktywniejsi, jednoślady zostały wypożyczone prawie 16,9 tys. razy. Oznacza to, że codziennie dokonywano średnio 562,9 wypożyczeń. Rekordowym tegorocznym dniem była niedziela – 22 września. Każdy z rowerów został wypożyczony średnio 6,5 razu, co dało wynik 860 przejazdów. Legniczanie najchętniej korzystali z systemu w godzinach 18.00–20.00, kiedy dochodziło do ponad 17 proc. wypożyczeń z całego dnia.

Wśród miłośników miejskich dwóch kółek największą grupą były osoby w wieku 18-25 lat (29 proc. wszystkich użytkowników). Podobnie aktywni byli legniczanie w wieku 30-39 lat (27,6 proc.).

Najaktywniejszy miejski rowerzysta tegorocznego sezonu miał na koncie aż 220 wynajmów, co oznacza, że statystycznie korzystał z rowerów codziennie. Średni czas pojedynczego wypożyczenia w sezonie wynosił 26 minut i 56 sekund.

- Legnicki rower przekonuje do siebie kolejnych użytkowników, którzy doceniają jego transportową funkcję i dzięki miejskim jednośladom zapewniają sobie codzienną dawkę zdrowego ruchu - podsumowuje Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska – operatora naszego systemu.

Po zakończeniu sezonu jednoślady trafiają do magazynu, gdzie przechodzą gruntowny zimowy przegląd. Wrócą na legnickie ulice wiosną.

Źródło: UM Legnica

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.