MG 4113W tym sezonie z rowerów miejskich w Katowicach skorzystano aż 103 620 razy. - Moda na rowery opanowuje Katowice – cieszy się Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Inwestycja w wypożyczalnie rowerów okazała się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają, zarówno jako ze środka rekreacji, jak i transportu, co potwierdza 20 tys. zarejestrowanych osób w naszym systemie – dodaje prezydent.

Ponad 20 tys. użytkowników, z czego ponad 11 tys. zarejestrowało się w sezonie, który trwał w Katowicach od 14 kwietnia do 1 listopada. Dzięki współpracy z firmą Nextbike Polska udało się przedłużyć możliwość wypożyczania rowerów miejskich. - System City by bike to jeden z najszybciej rozwijających się systemów rowerowych w Polsce – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City By Bike.

Pierwszy sezon roweru miejskiego w Katowicach rozpoczynał się od 3 stacji w 2015 roku, rok temu było ich 11, w tym roku na początku sezonu uruchomiono 30, a na początku sierpnia kolejne 5 stacji, które stworzyły sieć umożliwiającą podróżowanie praktycznie po całym mieście.

Istotną rolę w rozwoju katowickiego systemu rowerów miejskich odgrywają sponsorzy – Silesia City Center, Skanska, Murapol, TDJ Estate, Górnośląski Park Przemysłowy, Politechnika Śląska, Katowickie TBS i Galeria 3 Stawy. Dzięki nim mieszkańcy Katowic mogli korzystać aż z dziesięciu dodatkowych stacji City By Bike. To największy odsetek stacji sponsorskich w systemach rowerowych w Polsce. Partnerzy katowickich stacji podsumowując sezon podkreślają, że inwestycja w stacje rowerów miejskich była doskonałym uzupełnieniem ich oferty.

Rekordzistka pod względem liczby wypożyczeń wśród użytkowników tylko w tym sezonie skorzystała z wypożyczalni aż 401 razy. Średni czas wypożyczenia jednego roweru to w tym roku 33 minuty i 48 sekund. Najwięcej wypożyczeń - aż 24 793 - dokonano w maju, a rekordowym dniem był czwartek, 18 maja, kiedy rowery wypożyczono 1333 razy.

Z rowerów City By Bike korzystali nie tylko użytkownicy zarejestrowani w katowickim systemie. Niemal co czwarte wypożyczenie zostało dokonane przez osoby, które wcześniej zarejestrowały się w innych systemach Nextbike, m.in. w Gliwicach, Tychach, Pszczynie, Wrocławiu, Opolu i Warszawie. Jest to możliwe dzięki kompatybilności systemów, która umożliwia wypożyczanie rowerów za pomocą jednego konta we wszystkich miastach, w których rowery Nextbike są dostępne.

Katowice są pod tym względem liderem w regionie, ale systemy rowerów miejskich rozwijają się też z Gliwicach, Tychach, Pszczynie, prawdopodobnie też w Sosnowcu.

- Jesteśmy świadkami tworzenia się systemu roweru aglomeracyjnego, z którego można korzystać we wszystkich miastach za pomocą jednego konta i na podobnych zasadach. To taki rowerowy "wspólny bilet" – dodaje Wojtkiewicz.  

Kolejny sezon zapowiada się równie dobrze. – Już dziś wiemy, że katowicka sieć poszerzy się o kolejne 11 stacji, które mieszkańcy wybrali w tegorocznym głosowaniu Budżetu Obywatelskiego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Nowe stacje powstaną w Śródmieściu, Brynowie (Część Wschodnia - Os. Zgrzebnioka), Osiedlu Witosa, Bogucicach, Janowie-Nikiszowcu, Kostuchnie oraz Podlesiu.

Najpopularniejsze stacje City By Bike w 2017 roku:
1.    Katowice Rynek
2.    Silesia City Center
3.    Murapol Mariacka
4.    Al. Księcia Henryka Pobożnego
5.    KTBS – Krasińskiego 14
Najpopularniejsze trasy w 2017 roku:

1.    KTBS – Krasińskiego 14 do Katowice Rynek
2.    Katowice Rynek do KTBS – Krasińskiego 14
3.    Ul. Powstańców - Biblioteka Śląska do Katowice Rynek
4.    Silesia City Center do Katowice Rynek
5.    Katowice Rynek do Murapol Mariacka

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.