bicycle redNiedawno do użytku rowerzystów oddano pierwszy, pilotażowy kontrapas, trwa budowa ważnej dla miasta trasy rowerowej łączącej centrum z Sośnicą, w planach jest kolejna duża inwestycja – biegnąca przez tereny zielone trasa rowerowa z centrum, przez Łabędy do Czechowic. Wszystko po to, by ułatwić rowerzystom sprawne poruszanie się po Gliwicach.

 

Nowa trasa ma zostać wytyczona od istniejącej trasy w centrum, obok ul. Nadrzecznej i wzdłuż Kłodnicy do Łabęd. Ma się z nią łączyć ciąg pieszo-rowerowy o długości 900 metrów przy ul. Portowej (od posesji 74 do ul. Kanałowej w Łabędach). Kolejny odcinek pobiegnie ulicą Strzelców Bytomskich do ul. Grzybowej i do ośrodka wypoczynkowego w Czechowicach. Stamtąd zostanie poprowadzona wzdłuż ul. Toszeckiej w kierunku centrum (do okolic ul. Gajowej). W międzyczasie będą powstawały krótsze odcinki w innych częściach miasta.

Obecnie powstaje odcinek drogi rowerowej przy ul. Toszeckiej w rejonie rozbudowywanego skrzyżowania z ul. Myśliwską i Pionierów. Ponadto w ramach prowadzonego remontu ul. Andersa wykonano odcinek drogi rowerowej w ciągu tej ulicy pomiędzy ul. Płowiecką, a wjazdem do kompleksu koszarowego (z wyjątkiem fragmentu przy parku Starokozielskim, który ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku).

Gotowa jest już znaczna część trasy rowerowej łączącej centrum miasta z Sośnicą. Trwają prace przy kolejnych odcinkach. Wzdłuż ul. Kujawskiej, od ronda Górników przy giełdzie samochodowej do zjazdu z ul. Kujawskiej przed mostem nad Kłodnicą, ZDM wybuduje łącznik o długości 500 metrów, a kolejne 900 m, powstanie w ramach inwestycji prowadzonej przez Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Zostanie wykonany także odcinek trasy rowerowej od ul. Wschodniej do granicy z Zabrzem. Z myślą o rowerzystach wyremontowane zostaną kładki nad Kłodnicą w Sośnicy (między ul. Kujawską a Jesienną, obok ogródków działkowych) oraz w parku Chrobrego (w pobliżu Politechniki Śląskiej). Prace projektowe kładek powinny zakończyć się w tym roku, a budowlane w 2020 r.

Została już podpisana umowa na projekt pasa rowerowego wzdłuż ul. Jana Pawła II, od katedry do ul. Nowy Świat, przy Teatrze Miejskim. Dzięki tej inwestycji centrum miasta zostanie połączone z Sikornikiem.

Miasto przymierza się do budowy 2,5 km drogi rowerowej w śladzie kolejki wąskotorowej od ul. Knurowskiej do granicy miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa na realizację tego zadania powinna zostać zawarta we wrześniu. Z planowaną trasą łączyć się będzie kolejny nowy odcinek, o długości 400 metrów, który powstanie przy ul. Knurowskiej, między skrzyżowaniami z ul. Chmielną i św. Brata Alberta. Ułatwi on rowerzystom dojazd do ul. Bojkowskiej. Na pętli rowerowej przy ul. Bojkowskiej (w rejonie ul. Pszczyńskiej), planowane jest zagospodarowanie terenu przystanku rowerowego. Pojawią się tam elementy małej architektury, m.in. ławki, stojaki rowerowe i stacja naprawy rowerów.

Kolejne trasy rowerowe powstaną w ramach planowanej przebudowy ul. Chorzowskiej, wzdłuż ul. Jagiellońskiej i Zabrskiej (do wiaduktu), przy zachodniej obwodnicy miasta (na odcinku od ul. Sowińskiego do Daszyńskiego) i południowej obwodnicy (od ul. Rybnickiej do Bojkowskiej). Droga rowerowa połączy też ul. Toruńską z ul. Biegusa i pobiegnie dalej, w kierunku obwodnicy zachodniej. Projektowana jest również droga rowerowa wzdłuż ul. Kozielskiej, która połączy Stare Gliwice z Brzezinką. Zaplanowano też remont ciągu pieszo-jezdnego przy alei Mickiewicza.

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.