Dargomyśl ChwarszczanyBlisko pół tysiąca osób na otwarciu trasy rowerowej w maleńkim Godkowie to najlepszy dowód, z jakim utęsknieniem mieszkańcy zachodniopomorskiego wyczekują nowych, a przed wszystkim długich szlaków rowerowych. Właśnie takie są trasy tworzone w ramach zachodniopomorskiej sieci. W ubiegłym roku przybyło kilometrów i nowych odcinków szlaków dla rowerów, przybędzie również w 2019 r.

 

Velo Baltica, Trasa Pojezierzy Zachodnich, Stary Kolejowy Szlak i Trasa Zielonego Pogranicza (część szlaku Blue Velo) to cztery główne szlaki tworzące Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Realizowany przez województwo zachodniopomorskie projekt to prawdziwa rowerowa rewolucja na Pomorzu Zachodnim, która już niedługo będzie liczyła 1100 km tras. Jest to możliwe dzięki temu, że nowo budowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy.

- Za każdym razem, gdy otwieraliśmy kolejne kilometry tras na Pomorzu Zachodnim, spotykaliśmy się z niezwykłym entuzjazmem. Miniony rok pokazał więc, że nasi mieszkańcy i turyści poszukują tych rowerowych szlaków, gdzie wycieczka może być naprawdę długa. To świetny sygnał, bo wraz z finalizacją kolejnych inwestycji zainteresowanie trasami będzie jeszcze bardziej rosło – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Szlakiem o chyba największym potencjale turystycznym jest Trasa Nadmorska, czyli Velo Baltica, prowadząca wzdłuż Wybrzeża Bałtyku. Po połączeniu wszystkich istniejących i budowanych odcinków, na terenie zachodniopomorskiego będzie liczyć około 240 km. W ubiegłym roku szlak został wzbogacony o kilka odcinków jak np. Międzywodzie-Dziwnów (ponad 3,6 km) i Łukęcin-Lędzin (630m), których wykonanie towarzyszyło przebudowie drogi wojewódzkiej nr 102. Idąc dalej w kierunku wschodnim, kolejnym zrealizowanym odcinkiem jest liczący 370 m łącznik, który Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich zbudował w Kołobrzegu. Dzięki niemu rowerzyści mogą bezpiecznie jechać już od Mrzeżyna do Grąbnicy. Kolejne 7 km powstało pomiędzy Darłówkiem a Jarosławcem (koszt ponad 5,2 mln zł), gdzie malownicza trasa przebiega wzdłuż Jeziora Kopań. Zdaniem rowerowych turystów jeszcze większą atrakcją może być szlak zbudowany w Łazach, niewielkiej nadmorskiej wiosce położonej między jeziorami Jamno i Bukowym. Kosztem ponad 5 mln zł powstało tu 6,47 km szlaku prowadzącego do Osiek i Iwięcina.

Velo Baltica, odcinek Osieki – Iwięcino
Wszystkie wybudowane w ubiegłym roku odcinki Trasy nadmorskiej (poza odcinkami wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 102) kosztowały łącznie 10,77 mln zł. Bieżący rok przyniesie na Velo Baltice m.in. budowę i oznakowanie niezwykle ważnego, liczącego ponad 21,5 km odcinka z Mielna do Pleśny.

Wysokie tempo prac utrzymuje się także na Trasie Pojezierzy Zachodnich. W minionym roku zakończono budowę czterech odcinków tej trasy: Ińsko-Storkowo (długość 2,7 km, koszt 1,2 mln zł), Dargomyśl-Chwarszczany (długość 2,4 mln zł, koszt 2,3 mln zł), oraz Dzikowo-Barlinek (długość 6 km, koszt blisko 3 mln zł) i Siekierki-Trzcińsko-Zdrój (długość 36 km, koszt 22 mln zł).

Tłumy rowerzystów na otwarciu trasy Siekierki – Trzcińsko - Zdrój

Szczególnie ten ostatni odcinek jest wyjątkową atrakcją dla miłośników turystyki rowerowej, na co wpływ mają nie tylko piękne tereny, ale i skorelowanie ze stacją kolejową w Godkowie, dzięki czemu do szlaku można dojechać pociągiem i już na miejscu przesiąść się na rower. Cała Trasa Pojezierzy Zachodnich docelowo będzie liczyć około 422 kilometry i przebiegać przez obszary Pojezierzy: Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego. Szczególnym punktem na szlaku będzie także liczący ponad 660 metrów most Siekierki – Neurüdnitz, na którym jeszcze w tym roku powinny ruszyć prace modernizacyjne. Będzie to punkt obserwacji rzadkich gatunków ptaków, rozlewisk Odry, ale i prawdziwe wrota do rowerowych tras Pomorza Zachodniego lub przystanek na rowerowej drodze do Berlina czy wzdłuż Odry.

Inwestycji nie brakuje również na Trasie Zielonego Pogranicza, która wiedzie wzdłuż Odry i granicy polsko-niemieckiej. W sierpniu 2018 r. ZZDW zakończył budowę odcinka Gryfino – Trzcińsko-Zdrój, w ramach wartego blisko 7 mln zł projektu powstało 11 km nowych tras rowerowych, a te już istniejące, m.in. wykonane przez Gminę Banie zostały oznakowane i stworzyły łącznie blisko 45 km odcinek trasy. Kilka tygodni później na tym szlaku otworzono liczący 2,5 km odcinek Dargomyśl – Chwarszczany (koszt 2,3 mln zł). Trasa rowerowa biegnie tu przez tereny leśne w dorzeczu rzeki Myśli i wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 127, a na skrzyżowaniu z brukowaną drogą gminną w Chwarszczanach ścieżka odbija w kierunku XIII-wiecznej kaplicy, jednego z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego.

Blue Velo, odcinek Dargomyśl - Chwarszczany

Trasa Zielonego Pogranicza jest znana również jako Blue Velo. Zaczyna się w Międzyzdrojach i biegnie na południe, najpierw przez Wyspę Wolin, wzdłuż Zalewu Szczecińskiego, Szczecin, do Kostrzyna nad Odrą.

- Realizowane przez ZZDW inwestycje to tylko wycinek tego, co dzieje się na rowerowych szlakach Pomorza Zachodniego. Tylko w ubiegłym roku zbudowaliśmy i oznakowaliśmy ok. 110 km tras. Ten nie będzie gorszy, a pamiętajmy, że bardzo wiele odcinków jest jeszcze projektowanych. Tak więc w języku rowerowym, mocno podkręcamy tempo – podsumował Geblewicz.

W 2019 r. ruszy budowa i oznakowanie ponad 270 km tras. Równocześnie będzie prowadzona dokumentacja projektowa dla kolejnych 483 km szlaków. Znaczna część obejmie Stary Kolejowy Szlak.

Warto pamiętać, że wszystkie inwestycje są realizowane dzięki dofinansowaniu środkami unijnymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Wysokość wsparcia to blisko 85% wartości wszystkich inwestycji.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.