rower zach turystykaPonad 1000 rowerzystów jednego dnia na Velo Baltica w Dźwirzynie. Pomorze Zachodnie to jedyny region w Polsce, który prowadzi pomiary ruchu rowerowego na trasach turystycznych.

- Wyniki badań potwierdziły, że rower jest świetną alternatywą, gdy pogoda nie sprzyja tak bardzo plażowaniu. Widzimy, że podobnie jak w Niemczech, poszerzenie oferty miejscowości nadmorskich o trasy rowerowe może znacznie przedłużyć sezon turystyczny, na czym bardzo nam zależy - powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Największy ruch rowerowy na trasach nad Bałtykiem nie powinien dziwić. Latem to właśnie w pasie nadmorskim przebywa największa ilość turystów, a dla wielu z nich rower jest pierwszym wyborem zaraz po plaży. Dane z pomiarów ruchu rowerowego wskazują, że większe natężenie miłośników dwóch kółek notowano właśnie, gdy chłodne powietrze i zachmurzenie nie sprzyjały przebywaniu nad wodą. Badania wskazują, że ruch rekreacyjny w większym stopniu niż transportowy, jest wrażliwy na opady deszczu. Wyprawy rowerowe to coraz częściej rodzinne spędzanie czasu. Potwierdza to ilość osób posiadających rower z fotelikiem czy przyczepką.

Pomorze Zachodnie, jako jedyne województwo w Polsce, prowadzi cykliczne pomiary ruchu rowerowego na trasach turystycznych. W tym roku rowerowe pomiary wyznaczono w czterech punktach w środkowej części województwa: na trasie Velo Baltica (Dźwirzyno), na Starym Kolejowym Szlaku (Toporzyk i Charzyno) oraz na Trasie Pojezierzy Zachodnich w Cichorzeczu koło Czaplinka. Badanie przeprowadzono w godzinach od 10.00 do 16.00, gdyż można wtedy zaobserwować największy ruch podróżników rowerowych i osób odbywających dłuższe wycieczki. W godzinach wieczornych ruch rowerowy również jest duży, ale są to osoby odbywające raczej krótkie przejażdżki. Dane z pętli indukcyjnej zamontowanej na niemieckiej części trasy EuroVelo 10 na Wyspie Uznam wskazują, że w godzinach od 10.00 do 16.00 przemieszcza się 60-70% rowerzystów.

Pomiary są obecnie ograniczone do sezonu turystycznego, w przyszłości dane będą zbierane automatycznie przez cały rok na wszystkich czterech głównych trasach rowerowych Pomorza Zachodniego, które rozpoczyna proces inwestycyjny budowy tras dedykowanych dłuższym przejazdom rowerowym.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.