Na przestrzeni ostatnich lat Polska przeszła znaczącą zmianę w zakresie infrastruktury transportowej. W ciągu dekady Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała około 34 miliardów euro na inwestycje drogowe. Z tych pieniędzy zbudowano około 2000 km autostrad i dróg ekspresowych.
Tak dynamiczny rozwój infrastruktury skutkowało również wieloma badaniami naukowymi i wdrożeniem nowych rozwiązań. Ich praktyczne zastosowanie, proponowane przez ekspertów, będą prezentowane podczas polskiej edycji konferencji Transport Research ArenaTRA2016, która zgromadzi naukowców z ponad 50 krajów.
Szósta edycja konferencji Transport Research Arena - TRA2016, po Göteborgu, Lublanie, Brukseli, Atenach i Paryżu, będzie gościła w Warszawie.
W dniach 18-21 kwietnia 2016 na stadionie PGE Narodowy spotka się najbardziej reprezentatywne grono osób zaangażowanych w tworzenie nowoczesnego transportu lądowego i wodnego. Naukowcy, przedstawiciele firm, administracji państwowej i drogowej, politycy, managerowie, studenci będą dyskutować o rozwiązaniach, które uczynią transport bardziej wydajnym i ekologicznym. Hasłem polskiej edycji TRA jest MOVING FORWARD – Innovative Solutions for Tomorrow’s Mobility, czyli poszukiwanie innowacyjnych pomysłów na transport przyszłości.
Cykl konferencji Transport Research Arena to najważniejsze europejskie wydarzenie poświęcone badaniom naukowym w obszarze transportu powierzchniowego, którego inicjatorem jest Komisja Europejska. Przy tworzeniu założeń programowych współpracują także: Europejska Konferencja Dyrektorów ds. Dróg - CEDR, europejskie platformy technologiczne ERRAC, ERTRAC, WATERBORNE, ALICE oraz organizacje z krajów organizatorów. Stronę polską reprezentują: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów.
Celem konferencji jest rozwój badań i wdrożeń w szeroko rozumianym obszarze transportu, zacieśnianie współpracy między nauką i przemysłem oraz praktyczne wykorzystanie rozwiązań zaproponowanych przez naukowców. Synergia pomiędzy nauką i przemysłem jest atutem, z którego powinniśmy umiejętnie korzystać dla dobra nas wszystkich.
W czasie obrad zostaną przedstawione najnowsze badania, innowacje, technologie i wdrożenia, koncepcje, w tym najlepsze praktyki z Europy i świata. Ponad 500 referatów zostało zaakceptowanych do wygłoszenia i przedstawienia na plakatach naukowych.
Tematy sesji strategicznych wyznaczą obszary dyskusji w poszczególnych dniach konferencji. Dotyczyć będą następujących zagadnień:
Tworzenie Wspólnej Europy – Rola Transportu,
Automatyzacja w Transporcie,
Energia i Transport,
Mobilność jutra.
TRA2016 zgromadzi ponad 1500 osób zainteresowanych dyskusją na temat roli i znaczenia komunikacji w tworzeniu wspólnej Europy, opracowania modeli transportowych i technologii wszystkich rodzajów transportu. Ważny punktem obrad będzie rozmowa o dynamicznych zmianach demograficznych oraz, zgodnie z misją konferencji, scenariusze dotyczące transportu przyszłości.
Specjalne warsztaty będą poświęcone również kwestii zatrudnienia kobiet w branży infrastruktury i transportu. Ponadto, nie zabraknie tematów związanych ze sposobami zwiększenia efektywności transportu, utrzymywania wysokich standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Wydarzenia towarzyszące, takie jak np. TRA Marketplace, będą równie ważne jak sama konferencja. Podczas sesji plakatowej naukowcy i przedsiębiorcy będą mieli okazję do zaprezentowania swoich projektów w początkowej fazie i nawiązania współpracy, które mogłyby pomóc w ich realizacji. Będzie to również możliwość przedstawienia ciekawych projektów badawczych, głównie z 7. programu ramowego Horyzont 2020. Natomiast firmy będą prezentować swoje osiągnięcia, produkty i nowe rozwiązania na wystawie, która będzie otwarta dla publiczności. Portal edroga.pl jest patronem medialnym konferencji TRA 2016.