edroga116W pięciu województwach rozpoczynają się ferie zimowe. O bezpieczeństwo podróżnych zadba Inspekcja Transportu Drogowego. Przez całe ferie inspektorzy ITD będą kontrolować stan techniczny autokarów oraz dyspozycję prowadzących. Pod inspekcyjną lupą będzie również prędkość.

 

W pierwszej kolejności przerwę w nauce mają uczniowie z województw śląskiego, pomorskiego, podkarpackiego, lubelskiego i łódzkiego. W najbliższym czasie należy się spodziewać wzmożonego ruchu na drogach dojazdowych do popularnych miejsc zimowego wypoczynku.

Wzmożone kontrole autokarów potrwają do ostatniego dnia ferii. Inspektorzy sprawdzą stan techniczny, m.in. układ hamulcowy, kierowniczy, stan ogumienia i oświetlenie, czyli te elementy, które decydują o bezpiecznej podróży. ITD zbada także dyspozycję kierowców. Prowadzący muszą być trzeźwi i wypoczęci. To właśnie naruszenia czasu pracy były najczęstszymi przyczynami mandatów, którymi karano kierowców autokarów w minione wakacje.

Podczas ferii sprawdzane będą również samochody osobowe. Prędkość aut kontroluje m.in. system fotoradarowy zarządzany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To 432 fotoradary w całym kraju, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości i 20 urządzeń, które wyłapują kierowców wjeżdżających na skrzyżowaniu na czerwonym świetle.

- Apeluję o to, aby kierowcy dostosowali prędkość do panujących warunków. Pogoda może być różna, drogi śliskie. Niestety niektórzy prowadzący cały czas zapominają o zdjęciu nogi z gazu. Podczas ubiegłorocznych ferii odnotowaliśmy ponad 200 tysięcy naruszeń dotyczących przekroczenia prędkości - informował Alvin Gajadhur.

Kontrole w wyznaczonych punktach, ale też po zgłoszeniu
Patrole inspekcyjne będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących na zimowy wypoczynek w stałych punktach kontroli, a także na trasach szybkiego ruchu. Możliwe będą także kontrole po wcześniejszym zgłoszeniu rodziców lub opiekunów. Zgłoszenia należy kierować do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu drogowego telefonicznie lub za pośrednictwem e-mail. Inspektorzy proszą o zgłaszanie z wyprzedzeniem, by możliwe było zaplanowanie kontroli w dniu wyjazdu autokaru.

Podczas ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali niemal 1100 autokarów. Kontrola blisko 50 pojazdów zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a w 8 przypadkach konieczne było wydanie zakazu jazdy. Na kierowców nałożono 250 mandatów karnych. Choć sytuacja na drogach jest coraz lepsza, to przypadek np. z zeszłorocznych ferii z woj. małopolskiego, w którym 55 dzieci przewożono niesprawnym autokarem i z przekroczeniem dozwolonej prędkości pokazuje, że działania służb kontrolnych muszą być kontynuowane.

Źródło: MI

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.