autos 182795 960 720Toruńscy drogowcy podpisali 6 września umowy na realizację trzech parkingów, które powstaną w sąsiedztwie nowo budowanej siedziby Sądu Rejonowego. W ramach podpisanych kontraktów przybędzie około 250 ogólnodostępnych, bezpłatnych miejsc do parkowania. To jednak nie koniec.

 

Równolegle z rozpoczęciem budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu rusza budowa ogólnodostępnych, bezpłatnych parkingów w bliskim sąsiedztwie obiektu. 6 września toruńscy drogowcy podpisali umowy na trzy z pięciu planowych do realizacji parkingów.

Pierwsza z umów o wartości 1,6 mln zł została zawarta z firmą Transbruk i dotyczy budowy 158 miejsc przy ul. Gregorkiewicza. W ramach zadania zostanie również przebudowane skrzyżowanie ul. Gregorkiewicza. Wybudowana zostanie droga dojazdowa zakończona placem do zawracania. Budowa parkingu zakończy się w lipcu 2019 roku.

W ramach drugiej podpisanej umowy, o wartości 1,2 mln zł z firmą BUD-WEST, powstanie 50 miejsc przy ul. Wały gen. Sikorskiego. Miejsca zostaną wybudowane na odcinku od ronda ZNP do ul. Gregorkiewicza. Do zadań wykonawcy, podobnie, jak w pierwszej umowy, będzie należało opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych do realizacji decyzji administracyjnych. Miejsca zostaną udostępnione do użytkowania w lipcu przyszłego roku.

Trzecia lokalizacja, w której powstanie 38 miejsc do parkowania została wytyczona przy ul. Grudziądzkiej 53. Wykonawcą parkingu będzie firma BUD-WEST, która wykona prace za ok. 900 tys. zł. Miejsca będą gotowe w maju 2019 roku.

Ponadto, w pobliżu placu Zwycięstwa planuje się budowę parkingów przy ul. Grudziądzkiej 62 oraz przy ul. bp. J. Chrapka. W pierwszej lokalizacji powstaną 84 miejsca, natomiast w drugiej planuje się budowę 86 miejsc.

Po wybudowaniu wszystkich miejsc uzyskamy ponad 500 dodatkowych miejsc do parkowania. W okolicy pojawią się także parkingi, które powstaną przy okazji rozbudowy basenu przy ul. Bażyńskich i zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Rynek Wełniany, Jagiellońska, Przy Kaszowniku.

***
Pod sądem zaprojektowano garaż podziemny na ponad 100 aut dla pracowników. W cieniu budynku powstaną 33 miejsca dla petentów, a około 40 kolejnych miejsc projektanci przewidują przy ul. Jagiellońskiej. Ale to z pewnością nie zaspokoi potrzeb postojowych w tym gęsto zabudowanym rejonie. Nowa lokalizacja sądu, jak i duża ilość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej skłaniają do podjęcia starań w celu znalezienia dodatkowych, ogólnodostępnych miejsc do parkowania.
W czasie rozbudowy sądu kierowcy mogą korzystać z już istniejących miejsc parkingowych:
• parking przy ul. Bażyńskich (15 miejsc) (ogólnodostępne),
• parking prywatny przy ul. Bażyńskich 75 miejsc,
• parkingi prywatne sklepów przy ul. Bażyńskich 130 miejsc,
• parking prywatny hotelu przy ul. Grudziądzkiej 200 miejsc,
• parkingi przy ul. Grudziądzkiej- ogólnodostępne 67 miejsc,
• parkingi przy ul. Jagiellońskiej 68 miejsc (ogólnodostępne),
• parking przy ul. Gregorkiewicza (SPP) -70 miejsc (ogólnodostępne),
• parking przy ul. Wały gen. Sikorskiego (SPP)- 40 miejsc (ogólnodostępne),
• parkingi przy ul. Dąbrowskiego (SPP) 54 miejsca (ogólnodostępne),
• parking przy pl. Św. Katarzyny (ZS nr 10) (SPP) -66 miejsc (ogólnodostępne),
• parking naziemno-podziemny plac św. Katarzyny (płatny) -287 miejsc (ogólnodostępne).

Źródło: MZD w Toruniu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.