MG 4456 21 kwietnia, po zimowej przerwie, zostały uruchomione stacje rowerów miejskich w Katowicach. Sieć wypożyczalni dynamicznie się rozrasta. Zadebiutowała w 2015 roku, gdy testowano trzy wypożyczalnie. Rok później było ich już 11, a w 2017 roku – 35, z czego 10 sponsorskich.

 

Tegoroczny sezon rowerowy zakończy się po jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń miejskich – grudniowym Szczycie Klimatycznym COP 24.

- Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 7 mln zł, a w tym roku będzie to o blisko milion złotych więcej. Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach cały czas rośnie. W tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z blisko 400 rowerów w 52 stacjach. Podjąłem także decyzję, by system funkcjonował do połowy grudnia – by poza mieszkańcami mogli z niego także korzystać goście Szczytu Klimatycznego. Będzie to świetna okazja, by popularyzować korzystanie z roweru na przełomie jesieni i zimy - mówi prezydent Marcin Krupa. – W ubiegłym sezonie w systemie mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tys. osób, które łącznie ponad 100 tysięcy razy wypożyczyły rower. To pokazuje, że sprawdza się nasza strategia ukierunkowana na wykorzystywanie jednośladów zarówno w celu rekreacyjnym, jak i transportowym – dodaje prezydent.

Rozbudowa systemu czeka mieszkańców miasta już 1 czerwca, gdy zainstalowanych zostanie 11 kolejnych stacji, które zostały wybrane głosami mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego oraz jedna stacja realizowana w ramach wniosku budżetowego.

W tym roku aż 15 wypożyczalni rowerów to tzw. stacje sponsorskie. – Wspólnie pokazujemy, że współpraca miasta Katowice z biznesem, uczelniami czy centrami handlowymi ma wymierny efekt dla naszych mieszkańców. Te 15 dodatkowych stacji rowerowych znacząco podnosi możliwości mieszkańców Katowic w zakresie podróżowania po mieście – podkreśla Marcin Krupa. – Jednocześnie dziękuję wszystkim naszym partnerom za otwartość i przyjęcie naszego zaproszenia do wspólnego tworzenia sieci rowerowej w Katowicach – dodaje prezydent Marcin Krupa.

- City by Bike to system jedyny w swoim rodzaju. Dzięki zaangażowaniu miasta, rowerzystów głosujących na projekty budżetu obywatelskiego, a także sponsorów, z każdym rokiem mieszkańcy i turyści zyskują dostęp do kolejnych stacji i rowerów – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City by Bike. - W Katowicach udział naszych partnerów biznesowych w tworzeniu systemu jest imponujący. Galerie handlowe, parki biznesowe, deweloperzy, a nawet uczelnie i od tego roku PKN ORLEN dzięki rowerom miejskim wzmacniają sprzedaż, ułatwiają dojazd pracownikom, mieszkańcom i klientom – dodaje.

- Z możliwości wypożyczania rowerów przy stacji rowerowej „Politechnika Śląska” w Katowicach korzystali w ubiegłym sezonie głównie studenci naszej uczelni, ale także okoliczni mieszkańcy oraz osoby pracujące w centrum Katowic. Z informacji, jakie otrzymaliśmy, w trakcie roku akademickiego każdy z rowerów wypożyczany był średnio co najmniej dwa razy dziennie. Korzystanie ze stacji rowerowej jest bardzo wygodne, a nasi studenci mogą dzięki niej szybko i ekologicznie przemieszczać się po centrum miasta. To także znakomita okazja do tego, by zażyć choć odrobinę aktywności fizycznej pomiędzy zajęciami – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.