csm rower4g fot.K.Kesten 6 9813405a54Już ponad miesiąc po ulicach Rybnika jeżdżą rowery miejskie czwartej generacji. Mieszkańcy chętnie korzystają z dostępnych jednośladów, które tworzą wygodną sieć dojazdów z centrum do każdej dzielnicy miasta.

 

80 rowerów, 1639 wypożyczeń, 2771 zarejestrowanych użytkowników w aplikacji i 670 użytkowników korzystających z rowerów – tak przedstawiają się statystyki po miesiącu od uruchomienia w Rybniku systemu rowerów miejskich w oparciu o aplikację GeoVelo (dane z 19 sierpnia).

Najwięcej wypożyczeń (108) jednego dnia zanotowano w niedzielę, 22 lipca. Średni czas wypożyczenia to 31 minut. Najaktywniejszy użytkownik wypożyczył rower 44 razy, korzystając ze sprzętu przez 15 godzin. Użytkownicy zainteresowali się też systemem abonamentowym, wykupując 111 abonamentów.

- Wielu użytkowników traktuje system GeoVelo nie tylko jako środek transportu publicznego, ale jako wypożyczalnię rowerów miejskich pozwalających często nawet na kilkugodzinne użytkowanie roweru. Wygląda na to, że sprzyja temu system opłat abonamentowych, dzięki któremu za 9 zł można w ramach „dziennego abonamentu” korzystać z rowerów bez ograniczeń przez 24 godziny – wskazuje Grzegorz Bargielski z firmy GeoVelo.

Rowerów miejskich jest na razie 80, ale co ważne, pojawiły się we wszystkich 27 dzielnicach. Jest rzeczą zupełnie naturalną, że miejskie rowery są najczęściej wykorzystywane w centrach miast, ale chcemy się przekonać, jakie faktycznie jest zapotrzebowanie na nie w dzielnicach – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Wśród 38 stacji największą popularnością cieszyły się lokalizacje: przy ul. Wandy w dzielnicy Maroko-Nowiny, przy Dworcu Komunikacji Miejskiej, na rynku, na Placu Jana Pawła II i przy dworcu PKP. Zależy nam na tym, by pod koniec roku skompletować dane statystyczne dotyczące wypożyczeń, co pozwoli na dalsze udoskonalenie systemu w przyszłych latach – dodaje Jan Fiałkowski, oficer rowerowy w Urzędzie Miasta Rybnika.

Źródło: UM Rybnik

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.