contentmap_plugin

21Po konsultacjach z mieszkańcami na temat rewitalizacji płyty Starego Rynku, do projektu wprowadzonych zostanie wiele ważnych zmian. Wyeksponowanie fragmentu fundamentów dawnego ratusza pod szkłem, ustawienie stylowego zegara, dodanie donic z drzewami to najważniejsze z nich.

W konsultacjach wzięło udział 75 osób, które zgłosiły ponad 160 wniosków. Część opinii powtarzała się. - Staraliśmy się na tym etapie uwzględnić uwagi bydgoszczan, które najczęściej się powtarzały i myślę, że to się udało - mówił zastępca dyrektora ZDMiKP, Maciej Gust. Stary Rynek po rewitalizacji dedykujemy przede wszystkie pieszym i rowerzystom. Wprowadzamy dodatkową zieleń i w atrakcyjny sposób zaprezentujemy przeszłość tego miejsca.

28 wniosków dotyczyło wprowadzenia zakazu ruchu pojazdów w obrębie Starego Rynku. Płyta rynku nie będzie więc dostępna dla innych pojazdów niż zaopatrzenia oraz służb komunalnych. Dostawy towarów będą odbywać się wyłącznie w określonych godzinach. - Jezdnie pozostaną zaakcentowane kostką rzędową. Ten materiał lepiej przystosowany jest do znoszenia większych obciążeń, a będą się tam poruszały pojazdy dostawcze. Poza tym kamienna kostka rzędowa ma zabytkowy charakter. Jego zachowanie nakazują wytyczne konserwatorski i miejscowy plan zagospodarowania Starego Miasta. Zaakcentowanie kostką rzędową nawierzchni dedykowanej pojazdom dostawczym pozwoli też na intuicyjne poruszanie się tych samochodów w obrębie płyty Starego Rynku – mówi miejski konserwator zabytków, Sławomir Marcysiak.

26 opinii dotyczyło wyeksponowania pozostałości starego ratusza i kościoła pojezuickiego. Ten wniosek szczegółowo analizowali projektanci i konserwator zabytków. Eksperci uznali, że budowa trasy podziemnej pod płytą Rynku prowadziłaby do dewastacji zachowanych elementów. - Stąd w projekcie ujęte zostanie wyeksponowanie pod szklaną taflą jedynie fragmentu fundamentów wieży średniowiecznego ratusza. Natomiast mieszkańcy oraz turyści będą mogli spacerować po dawnym rynku oraz jego podziemiach dzięki interaktywnym tablicom zamieszczonym na płycie rynku. Warto również podkreślić, że szereg zabytkowych piwnic zostało już w rejonie  Starego Rynku zaadaptowanych na potrzeby użytkowe w przyległych kamienicach – dodaje Sławomir Marcysiak.

Na trzecim miejscu znalazły się natomiast uwagi dotyczące wprowadzenia do projektu dodatkowej zieleni (16 wniosków). One również zostaną uwzględnione. Oprócz kaskadowych kwietników na latarniach pojawią się też szpalery drzew w donicach. Ich formę dopracują jeszcze projektanci.

W trakcie konsultacji wpłynęło 12 uwag dotyczących usunięcia pomnika ze Starego Rynku oraz 9 wniosków o pozostawienie go w obecnym miejscu. Zgodnie z projektem zostanie on jedynie nieznacznie przesunięty.

Pojawiły się 4 wnioski, dotyczące podświetlenia fontanny przy Bibliotece i te opinie zostaną również uwzględnione.

Do projektu wprowadzono też elementy zgłaszane przez pojedyncze osoby. Na ratuszu zainstalowany zostanie duży zegar. W pobliżu 18 południka ustawiony zostanie natomiast zegar (zbliżony do tego na Mostowej) pokazujący czas bydgoski (o 12 minut wcześniejszy niż czas w zegarach środkowo-europejskich). Dostawionych zostanie więcej ławek.

Źródło: UM Bydgoszcz

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.