DSC04232W stolicy Podkarpacia powstaną publiczne stacje ładowania elektrycznych samochodów i rowerów. Pilotażowy projekt, w ramach którego będzie można również wypożyczać elektryczne pojazdy, chcą wspólnie realizować Polska Grupa Energetyczna, Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz władze Rzeszowa.

W Rzeszowie zostaną zainstalowane publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych i rowerów elektrycznych, a także powstanie publiczny system car-sharingu i bike-sharingu oparty na samochodach oraz rowerach elektrycznych. Czyli będzie to system wynajmowania elektrycznych aut i rowerów podobny do projektu, jakim jest „rower miejski”.

- Zadaniem województwa jest dbanie o jakość powietrza, dlatego uznaliśmy, że rozwój rynku pojazdów elektrycznych znacząco przyczyni się do jego poprawy – mówiła wicemarszałek Maria Kurowska.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc powiedział, że dobrze, iż województwo włącza się w program ochrony powietrza. Dodał, że miasto Rzeszów jest bardzo zainteresowane rozwojem transportu elektrycznego i zamierza inwestować w elektryczne autobusy. Jeszcze w tym roku kupi 10 takich pojazdów, a do 2020 chce mieć w swojej flocie jeszcze ponad 100.

Wiceprezes PGE, Paweł Śliwa tłumaczył, że firmiw zależy na tym, aby wypracować model współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, tak by w konsekwencji tej współpracy powstały wspólne, publiczne stacje szybkiego ładowania dla samochodów elektrycznych.

- Chcemy przeciąć ten zaklęty krąg, że mieszkańcy nie kupują elektrycznych samochodów, gdyż boją się, że nie będą ich mogli załadować, gdzieś dojechać, bo nie ma stacji ładowania – tłumaczył wiceprezes Paweł Śliwa. Kolejnym etapem realizowanego przez PGE projektu będzie uruchomienie car-sharingu i bike-sharingu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.