sign 441318 640- To niedopuszczalne, że w Europie setki osób rocznie ginie na przejazdach kolejowych - powiedział Antonio Avenoso, dyrektor wykonawczy Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). - W dłuższej perspektywie trzeba zastąpić je wiaduktami lub przejściami podziemnymi. Ale i teraz wiele jeszcze można zrobić. Te najbardziej niebezpieczne przejazdy powinny być modernizowane w pierwszej kolejności. Potrzebujemy także skuteczniejszej edukacji, aby uświadamiać, że brak ostrożności na przejeździe kolejowym może być śmiertelnie niebezpieczny.

2 czerwca br. po raz siódmy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowych (ILCAD).

spot ILCAD

Przejazdy kolejowe w liczbach:

- Międzynarodowy Związek Kolejowy szacuje, że na świecie istnieje ponad 600 tys. przejazdów kolejowych, w tym około 114 tys. w Europie i prawie 14 tys. w Polsce;
- w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich pięciu lat liczba wypadków na przejazdach spadła o około 2 proc.;
- każdego dnia w UE średnio 1 osoba zostaje zabita i 1 poważnie ranna na przejazdach kolejowych;
- w 2014 roku doszło do 573 wypadków na przejazdach, w których zginęło 369 osób i 339 było ciężko rannych;
- te liczby stanowią 29 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych na kolei, a tylko 1 proc. ogółu ofiar na drogach;
- pociąg, który porusza się 90 km/h, potrzebuje około 1200 metrów, aby się zatrzymać! Droga hamowania zależy od masy, która może wynosić od 130 do 6 tys. ton!
- przyczyną prawie wszystkich wypadków były błędy lub nieprzestrzeganie przepisów (znaków, sygnałów) przez użytkowników dróg;
- korzystanie z przejazdów jest bezpieczne pod warunkiem przestrzegania przepisów.

Źródło: ETSC

***

W Polsce od początku 2015 roku odnotowano 46 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowych, w których zginęło 17 osób, a 8 zostało ciężko rannych. PKP Polskie Linie Kolejowe od dziesięciu lat prowadzi kamapanię edukacyjną "Bezpieczny Przejazd", która ma poprawić bezpieczeństwo na kolei.

Będzie bezpieczniej na przejazdach kolejowych

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.