image004W całej Europie podejmowane są wysiłki, aby podstawowym środkiem transportu w miastach była komunikacja miejska. Niestety w obliczu prawdziwie zawrotnego tempa rozrastania się miast, sieć transportowa przeważanie za tym rozwojem nie nadąża. Stąd na drogach coraz więcej prywatnych aut i coraz większe korki, a to sprawia, że miasta przestają być atrakcyjnymi miejscami zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej. Zatory komunikacyjne kosztują państwa UE około 80 mld euro rocznie. Poza tym zwiększają zanieczyszczenie powietrza, hałas oraz obniżają jakość życia mieszkańców miast. Nic dziwnego, że UE podejmuje kroki, aby transport uczynić inteligentnym, ekologicznym i zintegrowanym, a przede wszystkim wydajnym.

Horyzont 2020 jest sztandarową inicjatywą Europy, na którą w latach 2014-2020 przeznaczonych zostanie 6,3 mld euro na badania i rozwiązania w obszarach: infrastruktura transportowa, mobilność w miastach i inteligentne systemy transportowe. Fundusze będą skierowane na badania eksperymentalne, rozwój i integrację technologii oraz działania pilotażowe.

SocialCar logoJednym z nich jest SocialCar, projekt, który integruje carpooling i komunikację miejską za pomocą mediów społecznościowych. Po podaniu obecnej lokalizacji, punktu docelowego oraz pożądanego czasu podróży, aplikacja powinna wygenerować wiele dostępnych multimodalnych opcji integrujących m.in. carpooling i transport publiczny. W SocialCar widoczne będą profile osób, które udostępniają miejsce w swoich samochodach i tych, którzy chcą z tego skorzystać. Aplikacja będzie zawierała ponadto informacje w czasie rzeczywistym o warunkach ruchu w mieście.

Pod koniec czerwca br. w Rzymie odbyło się spotkanie inauguracyjne międzynarodowego konsorcjum, które tworzą naukowcy, inżynierowie, ekonomiści, socjolodzy i urzędnicy z wielu europejskich państw, w tym Polski. Tym samym konsorcjum rozpoczęło prace nad projektowaniem, rozwojem, testowaniem i wdrożeniem usługi, która ma usprawnić podróżowanie. Testowanie usługi odbędzie się w 10 europejskich miastach. Czas trwania projektu wynosi 3 lata.

W swojej polityce UE poświęca szczególną uwagę mobilności miejskiej. To zagadnienie odgrywa kluczową rolę w definiowaniu wyważonego podejścia między potrzebami społecznymi, gospodarczymi i środowiskowymi. Opracowywane i testowane są nowe koncepcje mobilności, organizacji transportu i logistyki. Dzięki temu wprowadzane rozwiązania przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i obniżenia poziomu hałasu oraz do poprawy efektywności miejskiego transportu. Chodzi głównie o zmniejszanie zatłoczenia, większe wykorzystanie inteligentnych systemów transportowych i innowacyjne zarządzanie.

Źródło: SocialCar Project
Tł. IH

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.