DSC04232Województwo łódzkie, jako pierwszy samorząd w Polsce, przystępuje do wieloetapowego projektu budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Podpisano już list intencyjny pomiędzy samorządem województwa a spółką PGE Nowa Energia Sp. z o.o. w sprawie realizacji projektu budowy 15 stacji do ładowania samochodów elektrycznych w regionie łódzkim.

 

- To ważny dzień dla województwa łódzkiego – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. - Polska Grupa Energetyczna zapewnia budowę tych stacji, my jako samorząd województwa udostępniamy teren pod ich budowę. Na razie są to tereny w pobliżu szpitali wojewódzkich, ale w dalszej perspektywie myślimy o tym, żeby uruchomić tego typu stacje przy drogach wojewódzkich – podkreślił marszałek. - Mam nadzieję, że nam się ten plan powiedzie. Jesteśmy w tej chwili pierwszym samorządem wojewódzkim, który podjął się tej misji.

Województwo łódzkie wpisując się w Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce, jako pierwszy samorząd wojewódzki w kraju rozpoczyna wieloetapowy projekt budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenach będących w jego zarządzie lub terenach uzgodnionych z lokalnymi samorządami gmin i powiatów. Dalekosiężnym celem jest uczynienie województwa łódzkiego w pełni przejezdnym dla samochodów z napędem elektrycznym.

W pierwszym etapie wybudowanych będzie 15 stacji, z czego 10 na terenach placówek medycznych. Ulokowanie stacji na terenach placówek medycznych pozwoli w przyszłości na utworzenie floty ambulansów elektrycznych, lepiej sprawdzających się w środowisku miejskim. Elektrycznymi pojazdami obsługiwany będzie również Urząd Marszałkowski.

- Cieszę się bardzo z tego, że w miejscach publicznych, gdzie przyjeżdża bardzo dużo osób, staną te stacje do ładowania, czyli przy szpitalach i w centrach miast. To jest naszym celem by ułatwić dostęp samochodów elektrycznych do centrów miast, by właśnie działać przeciwko smogowi, który dotyka niestety wszystkie aglomeracje – powiedział wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Paweł Śliwa.

Stacje ładowania mają być uruchomione w Łodzi, Łasku, Łowiczu, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach, Tuszynie, Wieluniu, Zgierzu, Opocznie i Kutnie. Pierwsze cztery lokalizacje mają zostać zrealizowane do końca 2019 roku. Do pozostałych jedenastu trzeba będzie najpierw dobudować przyłącza energetyczne. Realizacja planowana jest w 2020 roku. W dalszych etapach planowane są uruchomienia kolejnych stacji w pasach dróg wojewódzkich lub w ich sąsiedztwie.

Źródło: UMWŁ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.