UŁATWIENIA DLA KM 2020Wiosną w Łodzi pojawią się nowe buspasy i trampasy, aby pasażerowie bez opóźnień podróżowali po Łodzi autobusami i tramwajami. Łącznie pojawi się prawie 5 km nowych rozwiązań dla transportu zbiorowego.

 

Obecnie w Łodzi jest prawie 9 km buspasów, oraz 12,5 km pasów autobusowo-tramwajowych. Tego typu rozwiązania usprawniają przejazd komunikacji miejskiej i integrują różne środki miejskiego transportu.

- Po szczegółowych analizach rozkładów jazdy poszczególnych linii, określiliśmy miejsca na trasach autobusów i tramwajów, które powodują opóźnienia – informuje Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu. - Rozmawialiśmy również z kierowcami MPK, którzy wskazywali miejsca powodujące opóźnienia.

Każde nawet krótkie opóźnienie wpływa na realizację rozkładu jazdy i przejazd na całej trasie. Dlatego, aby zapewnić pasażerom szybszy przejazd, zgodny z rozkładem jazdy, w Łodzi pojawi się szereg rozwiązań dla autobusów i tramwajów. Nowe buspasy pojawią się na:
• ul. Aleksandrowskiej od Traktorowej do przystanku przy Bielicowej oraz dodatkowy lewoskręt dla autobusów z Aleksandrowskiej w Traktorową w kierunku Rojnej,
• ul. Traktorowej od Nektarowej do Rąbieńskiej,
• al. Unii Lubelskiej od Srebrzyńskiej do Konstantynowskiej,
• ul. Legionów przy skrzyżowaniu z ul. Kasprzaka, wraz ze zmianą trasy autobusów, aby ominąć powodujący opóźnienia odcinek na Zielonej przy Legionów,
• al. Politechniki przy skrzyżowaniu z ul. Radwańską,
• ul. Tuwima między Sienkiewicza a Piotrkowską,
• ul. Uniwersyteckiej przed rondem Solidarności,
• al. Palki przed rondem Solidarności, oraz do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego,
• ul. Julianowskiej w kierunku Zgierskiej i na Pojezierskiej przy Zgierskiej oraz na Limanowskiego pomiędzy Zgierską i Zachodnią.

Natomiast tramwaje płynnie przejadą po ul. Limanowskiego, gdzie powstanie trampas, czyli wydzielona z jezdni powierzchnia przeznaczona wyłącznie dla MPK. Takie rozwiązanie zastosowane będzie również na Kilińskiego między Abramowskiego a Tylną oraz na Piotrkowskiej od Żwirki do Mickiewicza i na Gdańskiej przed Zieloną.

Ponadto na ul. Zielonej, Narutowicza i Legionów, gdzie już dziś są drogi przeznaczone dla komunikacji miejskiej, wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu na okres całego dnia. Natomiast na Narutowicza od Radiostacji do Kopcińskiego wprowadzony zostanie zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych, które ze względu na swoją szerokość blokują przejazd tramwajom.

W najbliższym czasie wprowadzone zostaną również zmiany na ul. Wólczańskiej i 6 sierpnia. Obie ulice staną się dwukierunkowe, co ułatwi i rozłoży ruch samochodów, a to pozwoli na bezproblemowe kursowanie komunikacji miejskiej na sąsiednich ulicach. Ulica Wólczańska stanie się dwukierunkowa od Mickiewicza do Więckowskiego. Natomiast 6 sierpnia od Wólczańskiej do Żeligowskiego. Zmiany wprowadzone będą w kwietniu.

Źródło: UM Łódź

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.