hyperloop280617 29Prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz prezes zarządu EUROLOOP Marek Gutt-Mostowy podpisali 28 czerwca list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie potencjalnego powstania w Jaworznie pierwszego testowego odcinka hyperloopa – przełomowego wynalazku transportowego opisanego w 2013 roku przez Elona Muska. Podróż między dzielnicami Jaworzna w kilka sekund, a z Krakowa do Gdańska w niespełna godzinę? Podjęta współpraca to pierwszy krok, aby w przyszłości mogło stać się to możliwe.

hyperloop280617 28Środek transportu, który pozwala osiągnąć prędkość dźwięku (ok. 1200 km/h) - tak w skrócie można streścić koncepcję Hyperloopa. Jednak nie jest to tylko koncepcja transportu przyszłości, ale również zmiana sposobu myślenia o dzielących nas odległościach, przewozie pasażerskim i towarowym. Jaworzno ma realną szansę stać się częścią przełomu bo właśnie tutaj może zostać zbudowany jego pierwszy, testowy odcinek. Podpisanie listu intencyjnego przez Pawła Silberta oraz  Marka Gutta-Mostowego to ważny krok w kierunku podjęcia współpracy przy realizacji tego innowatorskiego projektu.

- Chcemy wziąć udział w rewolucji transportowej. Dostrzegliśmy siłę, jaka tkwi w transporcie publicznym przy tworzeniu miejskości. Stąd wzięło się patrzenie w przyszłość i dostrzegamy ją w nowej mobilności opartej na pojazdach elektrycznych - od rowerów, samochodów, autobusy, po tak do tej pory nieosiągalne rozwiązania jak hyperloop. Cieszę się, że to właśnie Jaworzno jest miejscem, w którym rozpoczynamy przyszłościową zmianę w transporcie – mówił prezydent Paweł Silbert.

Hyperloop – czym właściwie jest i jak działa?

Koncepcja działania Hyperloop polega na podróży w ultranowoczesnych kapsułach, które zostałyby umieszczone w stalowym tunelu o obniżonym ciśnieniu. Pozwala to na zredukowanie niemalże do minimum oporu powietrza, stanowiącego główne straty energetyczne w innych środkach transportu. W koncepcji Elona Muska kapsuła porusza się w zamkniętej tubie o ciśnieniu obniżonym do wartości podobnej do tej na wysokości ok. 10 km, a napędzana jest zmiennym polem magnetycznym. Kapsuły w systemie hyperloop mogą zatem poruszać się z prędkością nawet 1 223 km/h.

- Jako EUROLOOP z przyjemnością obserwujemy jak nasze przedsięwzięcie, związane z wdrożeniem rewolucyjnej technologii  hyperloop, zyskuje tak duże zainteresowanie wśród inspirujących osobistości, przedsiębiorstw czy miast tak innowacyjnych jak Jaworzno - mówił prezes zarządu EUROLOOP Marek Gutt-Mostowy.

Polscy inżynierowie w pierwszej piątce Muska

SpaceX, przedsiębiorstwo założone w 2002 r. przez Elona Muska, ogłosiło w 2015 roku konkurs na zbudowanie najlepszej kapsuły, która zostanie przetestowana na torze testowym hyperloop przy jego siedzibie. Do zmagań przystąpiło 1200 najlepszych drużyn badawczych z całego globu. Jednym z nich był zespół z udziałem polskiego inżyniera związanego z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN – Marka Gutta-Mostowego. Właśnie ich projekt znalazł się w piątce najlepszych projektów i został nagrodzony za najbardziej innowacyjną kapsułę. Zespół przedstawił pierwszą i jedyną na świecie skalowalną kapsułę, co oznacza, że posiadała one wszystkie niezbędne elementy systemu. Po sukcesie swojego projektu w konkursie, Marek Gutt-Mostowy założył wraz ze współpracownikami firmę EUROLOOP. Jej celem jest zbudowanie w Polsce pełnowymiarowego i w pełni funkcjonalnego testowego odcinka systemu hyperloop, a następnie wdrożenie go do przemysłu jako rozwiązania dla przewozu towarów. Jaworzno ma szansę być częścią tego rewolucyjnego projektu.

Źródło: UM Jaworzno

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.