ETZTW całej Europie trwa właśnie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.

Każda edycja projektu skupia się na konkretnym temacie. W tym roku głównym hasłem jest „WYBIERAJ. ZMIENIAJ. ŁĄCZ.” (Choose. Change. Combine.), które stawia na multimodalność, czyli zachęca do zapoznania się z dostępnymi opcjami transportu i wyboru właściwej kombinacji podczas planowania podróży. Mądre wybory środków transportu mogą pomóc zaoszczędzić pieniądze, poprawić kondycję i pozytywnie wpłynąć na środowisko.

- Projekt ma na celu przypomnienie nam wszystkim, że każdy z nas ma realny wpływ na zmianę - przekonywała podczas inauguracji Violeta Bulc, europejski komisarz ds. transportu. - Jeśli zdecydujemy się wybrać spacer bądź jazdę na rowerze, komunikację publiczną lub połączenie różnych środków transportu, Europa może zyskać szereg istotnych społecznych korzyści. Nasze indywidualne wybory mogą razem wpłynąć na redukcję CO2, hałasu, korków, wypadków, zanieczyszczanie powietrza oraz poprawić system mobilności.

Jak podkreślił przewodniczący Komisji Eurejskiej Jean-Claude Juncker, walka ze zmianami klimatu rozegra się w miastach, gdzie mieszka 75 proc. Europejczyków i gdzie zużywa się 80 proc. energii.

W tym roku do zorganizowania obchodów EZT zobowiązało się ponad 1600 miast, najwięcej z Austrii, Hiszpanii i Węgier. Zwieńczeniem inicjatywy jest Dzień Bez Samochodu (22 września), kiedy to kierowcy są namawiani do pozostawienia samochodów, przesiadania się na rower lub korzystania z komunikacji publicznej. W wielu europejskich miastach, w tym również polskich, oferowane są bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Atrakcje z okazji ETZT organizuje też wiele polskich miast. Poniżej programy obchodów z Białegostoku, Lublina, Bydgoszczy i Łodzi:

0x0ETZT2015 - plakat
Plakatplakat etzt 01
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.