Od 4 kwietnia realizowane są badania ankietowe oraz badania ruchu mające na celu zebranie informacji o sposobach przemieszczania się mieszkańców Gdańska. Zakończą się one 11 czerwca.
Gdańskie Badania Ruchu 2016 to pierwsze od 2009 roku tak kompleksowe badania zachowań transportowych mieszkańców.
Składają się one z czterech głównych zadań:
- badań ankietowych w gospodarstwach domowych,
- badań ankietowych w Porcie Lotniczym w Gdańsku,
- badań napełnień w pojazdach transportu zbiorowego oraz pomiarów natężenia ruchu drogowego.
Efektem będzie zwizualizowanie przemieszczeń transportowych na mapie Gdańska zarówno w transporcie indywidualnym, jak i zbiorowym.
Zbieranie danych ruchowych w ramach realizacji projektu Gdańskie Badania Ruchu 2016 dobiegają końca. Pomiary ruchu wykonano na 90% skrzyżowań i przekrojów, badania potoków pasażerskich wykonano w blisko 70% punktów pomiarowych. Natomiast na początku czerwca zaplanowano przeprowadzenie ankiet wśród użytkowników lotniska. Badania zachowań komunikacyjnych przeprowadzane w formie ankiety bezpośrednio w gospodarstwach domowych zrealizowano w około 60%. Niestety, dwóch na trzech ankietowanych nie chce udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące sposobu przemieszczania się na co dzień.
Dzięki wypełnieniu ankiety, mieszkańcy Gdańska mogą mieć bezpośredni wpływ na poprawę funkcjonowania transportu zbiorowego i indywidualnego w mieście. Dlaczego? Ponieważ głównym celem badania jest poznanie zachowań transportowych mieszkańców, które dostarczą danych umożliwiających budowę modelu symulacyjnego podróży, w szczególności dotyczących: liczby podróży wykonywanych w ciągu doby, motywacji podróży, czasu realizacji podróży oraz przyczyn wyboru określonych środków transportu.
Źródło: UM Gdańsk