Ponad 2000 europejskich miast z ponad 43 krajów uczestniczyło w 13. wydaniu Europejskiego Tygodnia Mobilności (EMW) - corocznej kampanii europejskiej poświęconej przemieszczaniu się w sposób zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju.

 

Od 16 do 22 września krajowi i lokalni uczestnicy tej kampanii, przebiegającej pod hasłem: „Nasze ulice, nasz wybór”, organizowali różne wydarzenia. Celem było zachęcenie obywateli do „upominania się” o przestrzeń miejską i stworzenia miasta, w którym chcieliby żyć.

Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za politykę transportu, powiedział, że zbyt długo samochody osobowe decydowały o sposobie planowania miast. - Obecnie nasze gospodarki tracą jednak co roku 100 mld euro z powodu zatorów, nie mówiąc o stracie czasu i skutkach dla zdrowia. W związku z tym z zadowoleniem dostrzegam entuzjastyczne zainteresowanie, jakim cieszy się tegoroczny Europejski Tydzień Mobilności. Jestem pewny, że jest wiele świetnych pomysłów na temat lepszego kształtowania otoczenia, w którym żyjemy – dodał Siim Kallas.

Janez Potočnik, komisarz UE ds. środowiska, stwierdził, że kampania ma przypomnieć nam, że w przypadku naszej osobistej mobilności mamy rzeczywiście wybór, a właściwy wybór wpływa znacząco na nasze zdrowie i jakość życia. - Zatem opowiedzmy się za czystszym powietrzem i przestrzenią miejską bardziej przyjazną ludziom. Miasta są dla obywateli – i niech takie zostaną! – zaapelował Janez Potočnik.

Europejskie władze lokalne zaproszono do opublikowania swoich programów na stronie www.mobilityweek.eu. Miasta, które zaplanowały obchody na cały tydzień (16-22 września) i które wprowadziły trwałe rozwiązania oraz „Dzień bez Samochodu”, mogą się  ubiegać o nagrodę Europejskiego Tygodnia Mobilności 2014 i dołączyć do grona poprzednich laureatów: Lublany (Słowenia), Zagrzebia (Chorwacja), Bolonii (Włochy) i Gävle (Szwecja). Zgłoszenia przyjmowane są do 1 listopada br.

Jednocześnie Unia Europejska zainicjowała nagrodę Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej 2014  (SUMP) w ramach kampanii „Do the Right Mix” (www.dotherightmix.eu). Przyznawana po raz trzeci nagroda wyróżnia wybitne prace zrealizowane przez miasta i władze lokalne w całej Europie, których celem jest zaspokojenie potrzeb transportowych danych społeczności w efektywny i zrównoważony sposób. Zwycięski region lub gmina otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. euro i zyska międzynarodowe uznanie dla swych inicjatyw. Zgłoszenia można składać do 3 listopada 2014 r. na stronie internetowej (http://www.dotherightmix.eu/2014-sump-award), na której znajdują się szczegółowe informacje dotyczące kryteriów kwalifikacyjnych i oceny. W tym roku hasłem jest: „Wprowadzanie monitorowania w celu usprawnienia planu zrównoważonej mobilności miejskiej”. Do tej pory nagrodę tę otrzymały: Rivas Vaciamadrid (Hiszpania) i Aberdeen (Wielka Brytania).

Zwycięzcy obu konkursów zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali w marcu 2015 roku.

Źródło: KE

Więcej na ten temat:

http://edroga.pl/strona-glowna/ze-swiata/10118-zrownowazona-mobilnosc-w-miastach-znamy-laureatow-konkursow-ue

http://edroga.pl/strona-glowna/ze-swiata/7955-nagrody-ue-w-dziedzinie-zrownowazonej-mobilnosci

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.