3Rowery Veturilo w Warszawie cieszą się niesłabnącą popularnością. Teraz można już skorzystać z kolejnej nowości: specjalnych, małych rowerków dla dzieci. To prawdopodobnie jedyna taka usługa na świecie.

Małe rowerki dla dzieci, które nazywają się VeturilKo, od 13 sierpnia są dostępne w ramach Veturilo. Pilotażowa stacja rowerków stanęła u zbiegu al. Niepodległości i ul. Batorego. To jedna z najpopularniejszych wypożyczalni w Warszawie, położona tuż obok Pola Mokotowskiego.

- Veturilo bije kolejne rekordy (340 tysięcy zarejestrowanych użytkowników i 5,2 miliona wypożyczeń), a my wspólnie z operatorem, staramy się o to, by oferta była jeszcze bardziej urozmaicona i z naszych wypożyczalni mogły korzystać kolejne grupy mieszkańców. Od lipca w ramach naszego systemu można wypożyczać tandemy, a od dziś również rowerki dla najmłodszych – mówi Jacek Wojciechowicz, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

rower2Teraz rodzice będą stąd mogli wypożyczyć także rowery dla dzieci na wspólną wycieczkę. Z rowerów może skorzystać każdy użytkownik Veturilo. Za dzieci na rowerkach odpowiedzialność bierze opiekun prawny. Zasady działania wypożyczalni są takie same jak przy zwykłych rowerach – 20 minut jazdy jest za darmo, pierwsza godzina kosztuje złotówkę. Trzeba tylko pamiętać, że rower dziecięcy musimy oddać w tym samym miejscu – inne wypożyczalnie nie są przystosowane do przyjęcia mniejszych jednośladów.

Na razie w ramach testów firma Nextbike, operator systemu, udostępnia po 6 rowerków w dwóch rozmiarach: dla mniejszych dzieci (od 4 lat i 110 cm wzrostu, rozmiar koła: 18 cali) oraz tych nieco starszych (od 6 lat i 120 cm wzrostu, rozmiar koła 20 cali). W obydwu przypadkach dopuszczalne całkowite obciążenie roweru (rowerzysta + rower + ewentualny bagaż) wynosi maksymalnie 60 kg.

Rowery będą testowane do końca września. Jeśli projekt okaże się sukcesem, to możliwe będzie powiększenie stacji i o przedłużenie jej działania.

Równocześnie testowane są tandemy. Dwuosobowe rowery Veturilo cieszą się dużym zainteresowaniem, w ciągu pierwszego miesiąca były wypożyczane ponad 1900 razy. 10 rowerów dwuosobowych jest na testach do końca sierpnia, ale niewykluczone że zostaną w systemie na dłużej.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.