2Przerwa zimowa za nami i od środy, 1 marca, warszawiacy znów będą mogli korzystać z Veturilo. To będzie sezon zmian - pojawią się nowe stacje, rowery i terminale oraz wiele innych udogodnień dla użytkowników jednośladów.

- Serdecznie zapraszam wszystkich warszawiaków do testów i przesiadki na nasze nowe rowery. W szóstym sezonie będzie ich aż 4660. Pojawi się setka nowych stacji w Śródmieściu, na Pradze i Woli oraz w dzielnicach otaczających centrum. Będą rowerki dziecięce, a od czerwca również rowery elektryczne – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Ogółem w 2017 roku do dyspozycji rowerzystów będzie aż 316 stacji, w tym 6 wypożyczalni rowerków dziecięcych w parkach oraz 10 wypożyczalni rowerów elektrycznych w rejonie skarpy. Te ostatnie zostaną uruchomione 1 czerwca.

Nowe rowery mają wyższą i wygodniejszą kierownicę, obrotowy dzwonek wsuwany na kierownicę, przedni bagażnik i szerokie, nieprzemakalne siodełko. Na każdym z jednośladów umieszczono kod QR, który umożliwia jego szybkie wypożyczenie przez aplikację mobilną (bez terminala).

Terminale wyposażono w nowoczesne, kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym i obsługą płatności zbliżeniowych oraz w uniwersalną pompkę rowerową. Rowery będzie można wypożyczać i zwracać za pomocą aplikacji mobilnej, a każdy stojak ma diodę, sygnalizującą czy dany rower jest sprawny i można go wypożyczyć.

W ubiegłym sezonie rowery były wypożyczane 1 866 423 razy, a do grona użytkowników dołączyło 70 771 osób. Łącznie od startu systemu w sierpniu 2012 r. miejskie rowery wypożyczano 7 919 556 razy, a w systemie zarejestrowało się 445 495 użytkowników.  

W ciągu dziesięciu lat w Warszawie wybudowano i zmodernizowano 290 km infrastruktury rowerowej. Sieć rowerowa w stolicy ma już 495 kilometrów - w tym 386 km dróg dla rowerów, 59 km ciągów pieszo-rowerowych i 42 km pasów i kontrapasów rowerowych. Niemal 2/3 z nich ma nawierzchnię asfaltową.

W 2017 roku zaplanowano m.in. budowę kolejnych 55 km tras rowerowych - zakończą się prace przy budowie kładki rowerowej pod mostem Łazienkowskim, powstaną m.in. drogi wzdłuż ul. Połczyńskiej-Wolskiej-Kasprzaka (od granic miasta do ul. Ordona), ul. Jagiellońskiej, ul. Powsińskiej, Al. Jerozolimskich (od ul. Grzymały-Sokołowskiego do pl. Zawiszy), ul. Żwirki i Wigury, na Polu Mokotowskim i na al. Jana Pawła II.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.