volvo xc60 03Jest już wprawdzie po premierze zupełnie nowego XC60, ale w ofercie wciąż pozostaje poprzednia generacja tego modelu, produkowana od 2008 r. Nie ma jednak powodów, aby spisywać ją na straty. Dzięki długiej obecności na rynku jest to konstrukcja dojrzała i dopracowana, która mimo upływu czasu wciąż zachowuje swoje walory.

Początkowo nie nadążano z produkcją tego auta, ponieważ chętnych było tylu, że czas oczekiwania na jego odbiór potrafił wynieść nawet pół roku. XC60 wyróżnia wyrazisty i dobrze rozpoznawalny styl, który znajduje wielu zwolenników. Nadwozie ma 4627 mm długości przy rozstawie osi 2774 mm, a pojemność bagażnika wynosi 495 litrów.

Dostępu do kabiny strzegą potężne drzwi, po otwarciu których nietrudno dostrzec solidne progi systemu SIPS (Side Impact Protection System) zabezpieczającego pasażerów przed skutkami uderzeń w bok pojazdu. Podstawę stanowi opatentowana struktura kratownicowa nadwozia wykonana z różnych gatunków stali o wysokiej wytrzymałości, uzupełnieniem są natomiast boczne oraz kurtynowe poduszki powietrzne.

volvo xc60 01volvo xc60 02volvo xc60 07volvo xc60 08
Wnętrze zaprojektowane jest ergonomicznie i klasycznie, bez eksperymentów stylistycznych. Uznanie budzi jakość użytych materiałów oraz dokładność montażu. Skóra, miękkie tworzywa, elementy dekoracyjne z prawdziwego aluminium i drewna - całość tworzy dla kierowcy i pasażerów zdecydowanie przyjazną atmosferę. Fotele mają szeroki zakres regulacji. Można spędzić w nich cały dzień i nie odczuwać żadnego zmęczenia. Warunki panujące na tylnej kanapie są równie dobre. W sumie, przestronność wnętrza jest jedną z najmocniejszych stron Volvo XC60.

Pod maskę testowanego egzemplarza trafił 2.4-litrowy, pięciocylindrowy silnik wysokoprężny D5 o mocy 215 KM. Moment obrotowy o wartości 440 Nm zapewnia wystarczającą rezerwę bezpieczeństwa, gwarantuje dużą elastyczność i pozwala na sprawne wykonywanie manewrów wyprzedzania, z kolei w wytracaniu prędkości pomagają skuteczne, czułe hamulce. Z silnikiem współpracuje nowoczesna przekładnia automatyczna. Ostatni, szósty bieg ma długie przełożenie pozwalające na osiąganie wysokiej prędkości podróżnej przy niskich obrotach. Kabina jest bardzo dobrze izolowana akustycznie, na słowa uznania zasługuje przede wszystkim cicha i równomierna praca silnika, nawet gdy jest on jeszcze nierozgrzany. Pozytywnego obrazu dopełnia nieprzesadnie duże zapotrzebowanie na paliwo (średnio około 9 l/100 km).

Elektroniczny układ sterowania napędem AWD (All Wheel Drive) został specjalnie przystosowany do współpracy z jednostkami o wysokich momentach obrotowych. Zespół rozdziału mocy pomiędzy koła przednie i tylne składa się z tłokowej pompy hydraulicznej (napędzanej wtedy, gdy na skutek uślizgu pojawia się różnica prędkości obrotowych obu osi) oraz mokrego sprzęgła wielotarczowego. Pracą tego ostatniego steruje regulowany zawór dławiący, przy czym decydujący głos mają procesory podłączone do cyfrowej instalacji elektrycznej Multiplex, za pośrednictwem której otrzymują potrzebne informacje o stanie pojazdu. Rozdział mocy następuje w pełni automatycznie. Podczas jazdy ze stałą prędkością po prostym odcinku suchej drogi do przednich kół trafia około 95 proc. momentu obrotowego, ale gdy wymaga tego sytuacja, funkcja Instant Traction może skierować do kół tylnych nawet 50 proc. momentu.

volvo xc60 04volvo xc60 05volvo xc60 06volvo xc60 16
Zawieszenie skutecznie neutralizuje większość nierówności spotykanych na polskich drogach. To duże Volvo jak na SUV-a ma więcej niż poprawne właściwości trakcyjne i precyzyjny układ kierowniczy. Dodatkowym atutem jest spory, bo aż 23-centymetrowy prześwit, dzięki któremu nie trzeba obawiać się kolein, wysokich krawężników czy wzdłużnych garbów na drodze. W sumie, auto może pochwalić się układem jezdnym, który mimo upływu lat wciąż odpowiada wszystkim wymogom segmentu.

XC60 korzysta ze wszystkich patentów opracowanych w doskonale zorganizowanym centrum naukowo-badawczym koncernu. Szwedzi najbardziej dumni są z systemu City Safety, będącego w wyposażeniu seryjnym każdego XC60. Jego dobrodziejstwo docenimy przede wszystkim w mieście, gdzie 75% zdarzeń drogowych występuje, gdy samochody poruszają się z prędkościami do 30 km/h. Dlatego właśnie City Safety, dzięki laserowi zamontowanemu w okolicach lusterka wstecznego, śledzi pojazdy znajdujące się z przodu. Jeżeli wykryje zagrożenie kolizją, niezwłocznie zatrzyma pojazd, zapobiegając stłuczce lub ograniczając jej skutki.

volvo xc60 09volvo xc60 10volvo xc60 11
Warto także włączyć aktywny tempomat wykorzystujący radar dalekiego zasięgu. Dzięki niemu samochód może sam nie tylko utrzymywać ustaloną odległość od auta, które jedzie przed nim, ale także w razie potrzeby przyspieszać (oczywiście tylko do ustalonej wcześniej wartości maksymalnej) lub płynnie hamować aż do całkowitego zatrzymania. Przy zmianie pasa ruchu pomaga z kolei system BLIS (Blind Spot Information System), który monitoruje obszar znajdujący się po bokach samochodu. Gdy w tzw. "martwym polu" pojawia się inny pojazd, BLIS ostrzega kierowcę włączając dyskretną pomarańczową lampkę umieszczoną w słupku przednich drzwi.

Na pochwałę zasługują również adaptacyjne lampy biksenonowe, które działają selektywnie. Światła drogowe (tzw. długie) mogą być tu włączone przez cały czas, ale nie będą przeszkadzać innym uczestnikom ruchu dzięki elektronice sterującej elementami wykonawczymi reflektorów. Potrafi ona oświetlić fragment drogi, na którym w danej chwili nie ma innego pojazdu i jednocześnie skrócić zasięg w miejscu, w którym znajduje się samochód jadący przed nami lub zbliżający się z przeciwka. Priorytetem jest maksymalna możliwa iluminacja, ale bez zjawiska oślepiania. Aby wydłużyć żywotność mechanizmu, czujnik zmierzchu wyłącza układ w ciągu dnia, gdy duże natężenie światła nie jest potrzebne. Główną rolę przejmują wtedy osobne lampy dedykowane do tzw. jazdy dziennej.

volvo xc60 12volvo xc60 13volvo xc60 14volvo xc60 15
Ceny wersji D5 z automatyczną skrzynią biegów rozpoczynają się od 176 200 zł, ale aby cieszyć się wszystkimi dodatkami wpływającymi na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i komfortu podróżowania, należy do tej kwoty doliczyć jeszcze około 20 000 zł. Oczywiście jak każdy samochód z dłuższym stażem, XC60 nie wywołuje już takich emocji jak kiedyś, ale to nie one liczą się w tym przypadku najbardziej.
 
Tekst i zdjęcia: Jakub Sandecki

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.