DSC 3477Pierwszy raz od stycznia 2008 roku na kurs motorniczych zgłosiło się więcej kobiet niż mężczyzn. W grupie 15 osób jest aż 8 pań. Za pulpitem tramwaju usiądą absolwentki pedagogiki, anglistyki czy turystyki. Sporo kursantek postanowiło się przebranżowić i rzucić pracę krawcowej, kasjerki, sprzedawcy czy przedstawiciela handlowego. Wśród kursantek przeważają panie w wieku 44 - 45 lat, a także 21 i 24 lat.

 

- Pasażerowie bardzo pozytywnie reagują na panie za sterami tramwajów. Podczas jazdy z nimi czują się znacznie pewniej, a poza tym kobiety łagodzą obyczaje – podkreśla Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

- Łamiemy stereotyp, że zawód motorniczego jest typowo męski – zaznacza Zbigniew Papierski, prezes MPK Łódź. - Nasze doświadczenia potwierdzają, że kobiety są równie dobrymi prowadzącymi co panowie. Cenimy umiejętności i zdolności, które na pewno posiada każda kobieta. Dlatego zapraszamy wszystkie panie, które nie mają pracy albo chcą zmienić obecnie wykonywaną.

Do tej pory MPK Łódź zorganizowało 35 kursów, podczas których przeszkolono 745 osób, w tym 153 kobiety. Średni wiek kursantek to 34 lata. W trakcie jest 36 edycja szkolenia na motorniczych. Koszt kursu to 6 tys. zł. Przed jego rozpoczęciem kursant płaci kwotę 940 zł, a pozostała część wartości kursu jest potrącana w ratach z jego pensji (23 raty po 220 zł).

W MPK Łódź pracuje 1802 prowadzących, w tym 171 kobiet.

Źródło: UM Łódź

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.