autaJak pokonać „ostatnią milę”, niekoniecznie za pomocą własnego auta, ale korzystając ze środków zrównoważonego i elastycznego transportu? Czy realizowane z powodzeniem europejskie rozwiązania takie jak pociąg z przystankami „na żądanie”, współdzielone taksówki czy miejski system elektrycznych samochodów, mają szansę zaistnieć w województwie zachodniopomorskim?

Ekologiczna „ostania mila”?

 „LAST MILE” - zrównoważona mobilność w obszarach ostatniej mili w regionach turystycznych to międzynarodowy projekt, w którym obok regionów i instytucji z Austrii, Hiszpanii, Bułgarii, Słowacji i Luksemburga, uczestniczy Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, reprezentujące nasz region. Jednym z celów projektu jest znalezienie odpowiednich, dopasowanych do uwarunkowań konkretnych regionów turystycznych rozwiązań do stosowania zrównoważonego i elastycznego transportu. Uczestników projektu w szczególności interesuje problematyka „ostatniej mili”, a więc sposobu dotarcia od ostatniego przystanku transportu publicznego do atrakcji turystycznej, miejsca wypoczynku czy też imprezy kulturalnej. Partnerów projektu interesują te transportowe rozwiązania, które uzupełnią tradycyjną ofertę transportu publicznego. Może to być np. system wypożyczania rowerów miejskich czy elektrycznych aut, ale też i bardziej innowacyjne rozwiązania jak na przykład, pociąg z przystankami na „żądanie” działający w regionie Katalonii.

Alternatywa dla prywatnego samochodu

W naszym województwie rozwiązania dla systemów elastycznego transportu będą poszukiwane między innymi dla gmin należących do Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, czterech gmin nadmorskich – Dziwnowa, Wolina, Międzyzdrojów, Kamienia Pomorskiego – oraz Przybiernowa, w którym notowane są problemy z dostępnością do usług transportu publicznego. (Drugie spotkanie
z przedstawicielami zachodniopomorskich samorządów oraz pozostałymi interesariuszami, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w projekcie odbędzie się w II połowie września).

Dobre praktyki ze Wschodniego Tyrolu

Partnerzy projektu do końca września 2018 roku (I faza projektu) będą pracować nad odpowiednimi rozwiązaniami transportowymi dla badanych przez siebie obszarów turystycznych, m.in. podczas wizyt studyjnych w regionach partnerskich. W czerwcu 2016 przyglądano się austriackim systemom transportowym stosowanym we Wschodnim Tyrolu, takim jak: projekt „Alpejska Perła” w miejscowości Werfenweng (darmowa komunikacja publiczna w obszarze turystycznym), współdzielenie taksówek „na żądanie” - defMobil w dolinie Defereggen, czy wypożyczalnia samochodów elektrycznych w miejscowości Lienz. Kolejna wizyta studyjna odbędzie się w regionie Katalonii.  

Transport elastyczny, czyli?

Partnerzy projektu skupiają się na poszukiwaniu takich rozwiązań transportu elastycznego, które są innowacyjne, niskoemisyjne oraz oparte na współdzieleniu środków transportu z innymi pasażerami, a jednocześnie mogą zostać dopasowane do uwarunkowań konkretnych regionów.

Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w ramach projektu odpowiedzialne jest między innymi za opracowanie syntezy zebranych doświadczeń i wykonanych analiz oraz za opracowanie odpowiednich rekomendacji, w tym również na poziom krajowy i europejski. Dodatkowo efektem pracy zespołu „LAST MILE” będzie opracowanie Planu Działań dla samorządów i regionalnych partnerów uczestniczących w projekcie, w ramach którego zostaną przedstawione sposoby rozwoju regionalnych systemów transportu elastycznego wraz ze wskazaniem źródła możliwego finansowania.

Druga faza projektu, trwająca od października 2018 do września 2020 przewidziana jest na wdrażanie wypracowanych rozwiązań.

Międzyregionalna współpraca

Projekt LAST MILE jest finansowany w ramach Programu INTERREG EUROPA i opiera się na międzyregionalnej współpracy 7 partnerów z 6 krajów z całej Europy, obejmujących grupę około 50 regionalnych interesariuszy. Liderem projektu „LAST MILE” jest Agencja ds. Środowiska Austrii.

Całkowity budżet projektu to 1 607 720 euro. Wartość dofinansowania ze środków INTERREG EUROPE wynosi 1 346 442 euro. Projekt rozpoczął się kwietniu 2016 r.

Partnerzy projektu „LAST MILE”

  • Agencja Ds. Środowiska Austrii (Austria) – lider projektu
  • Zarząd Regionalny Wschodniego Tyrolu (Austria)
  • Agencja Wspierania Rozwoju Regionalnego Koszyce (Słowacja)
  • Klub "Zrównoważony Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego (Bułgaria)
  • Dyrekcja Mobilności i Transportu. Ministerstwo ds. Terytorium i Zrównoważonego Rozwoju. Rząd Katalonii (Hiszpania)
  • Park Krajobrazowy Górnej Sûre (Luksemburg)
  • Województwo Zachodniopomorskie - Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego (Polska)

Więcej informacji:

Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego (partner projektu)
Ewa Balanicka [ T: +48 91 432 49 64 , E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ]

Maciej Łapko [ T: +48 91 432 49 73 , E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ]

Strona internetowa projektu: www.interreg-europe.eu/lastmile

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.