Kary finansowe, publikacja danych pijanych kierowców, alkomaty w samochodach. Rząd przedstawił propozycje do zmian w karaniu pijanych kierowców.

 

- Musimy tak zmienić prawo, aby uzyskać efekt prewencyjny, aby jak najmniej ludzi pijąc decydowało się siadać za kółkiem – powiedział Donald Tusk.

Premier podkreślił, że nie ulega wątpliwości,  że plaga pijanych kierowców niesie za sobą ogromne zagrożenie. - Chodzi oto, aby bardziej świadomie siadać za kółkiem – dodał.

Dzisiaj, 8 stycznia br. rząd przyjął pierwsze rekomendacje. Oto najważniejsze zmiany:

•zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat dla osoby po raz 1. przyłapanej na jeździe po alkoholu,

•utrata prawa jazdy na okres od 5 do 15 lat dla osoby po raz 2. przyłapanej na jeździe po alkoholu,

•obowiązek wpłaty nawiązki w wysokości min. 5 tys. przez osoby po raz pierwszy  przyłapane na jeździe po alkoholu (maksymalna wysokość nawiązki to 100 tys. zł),

•obowiązek wpłaty  nawiązki w wysokości min. 10 tys. przez osoby po raz drugi przyłapanej na jeździe po alkoholu (maksymalna wysokość nawiązki to 100 tys. zł),

•publikacja danych osoby przyłapanej na jeździe w nietrzeźwości, po ogłoszeniu wyroku,

•alkomat obowiązkowo w każdym aucie.

Ponadto prowadzenie samochodu bez uprawnienia będzie przestępstwem (obecnie jest to wykroczenie).

 

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.