Od poniedziałku, 2 lipca, kierowcy mogą korzystać z nowego parkingu "Parkuj i Jedź" Metro Młociny IV. Jest na nim 249 miejsc dla samochodów, w tym pięć dla osób z niepełnosprawnościami.
– Jeszcze dekadę temu system parkingów "Parkuj i Jedź" był na początku swojego rozwoju. Dziś z miejsc postojowych codzienne korzysta 4300 kierujących. To zmiana, która wpływa na ograniczenie napływu aut do centrum Warszawy, ale także na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – zauważa Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st Warszawy.
– Rozwój systemu "Parkuj i Jedź" jest dla nas jednym z kluczowych projektów. Tylko dzięki dobrze rozwiniętej i dobrze ulokowanej sieci parkingów, możemy efektywnie zachęcać mieszkańców, ale też i przyjeżdżających do Warszawy, aby zmienili swoje przyzwyczajenia. Chcemy by korzystali z Warszawskiego Transportu Publicznego. Stąd decyzje o powstaniu parkingów przy nowo budowanych stacjach metra, ale również uzupełnianiu siatki przy już istniejących – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Parking "Parkuj i Jedź" Metro Młociny IV znajduje się w pasie rozdzielającymi jezdnie al. gen. M. Wittek, czyli bielańskiego odcinka trasy mostu M. Skłodowskiej-Curie. To parking tymczasowy, który będzie funkcjonował do czasu rozbudowy trasy. Można na niego wjechać z jezdni trasy prowadzącej w kierunku ul. Zgrupowania AK „Kampinos”, a wyjechać na trasę w stronę ul. Marymonckiej i Białołęki.
To kolejny parking P+R działającym w ramach węzła komunikacyjnego Młociny. Obecnie korzystać tam można także z: parkingu P+R Metro Młociny I – oferującego miejsca dla 1010 samochodów (w tym 24 dla osób z niepełnosprawnościami) i 208 rowerów, a także cztery stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, parkingu P+R Metro Młociny II – z 72 miejscami dla samochodów, parkingu P+R Metro Młociny III – na którym są miejsca dla 157 samochodów (w tym sześć dla osób z niepełnosprawnościami) i 24 rowerów oraz dwa stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.
Parking "Parkuj i Jedź" Metro Młociny IV będzie 16. obiektem tego typu w Warszawie. Codziennie umożliwiają one przesiadkę do Warszawskiego Transportu Publicznego ponad 4300 kierowcom samochodów oraz ponad 670 rowerzystom. Bezpłatnie z obiektów tych mogą korzystać osoby posiadające ważne bilety krótkookresowe (dobowe, 3-dniowe, weekendowe) oraz okresowe (30- i 90-dniowe). Dzięki parkingom "Parkuj i Jedź" do centrum Warszawy wjeżdża mniej samochodów, a kierowcy dojeżdżający z okolicznych miejscowości nie muszą się martwić o to, gdzie zaparkować auto. Mniej zużytego paliwa to mniej spalin i lepsza jakość powietrza w stolicy.
Źródło: UM Warszawa