nagroda Access Award statuetkiWarszawa zajęła pierwsze miejsce w konkursie Access City, w którym nagradzane są miasta najbardziej przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Nagrodę przyznaje Komisja Europejska.

 

Access City to konkurs, w którym nagradzane są europejskie miasta, które gwarantują równy dostęp do praw podstawowych, poprawiają jakość życia mieszkańców i zapewniają wszystkim, niezależnie od wieku, mobilności i umiejętności, równy dostęp do wszystkich zasobów i atrakcji miejskich.

nagroda Access AwardPodczas ceremonii w Brukseli nagrodę odebrał wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Dziękując za wyróżnienie Warszawy zaznaczył, że stolica bardzo zmieniła się przez ostatnie trzy dekady. - To były ogromne zmiany w krajobrazie miasta, w jego infrastrukturze, transporcie, przestrzeni publicznej i w sprawach społecznych. Ale przede wszystkim nastąpiły wielkie zmiany związane z dostępnością. Było to konieczne, aby zagwarantować naszym obywatelom równe prawa, poprawić jakość życia i zapewnić równy dostęp do zasobów i usług, które oferujemy jako miasto – podkreślał wiceprezydent.

- Warszawa jest wzorem dla innych miast, pokazuje, jak wiele można zrobić w bardzo krótkim czasie, by uczynić przestrzeń bardziej dostępną dla osób z niepełnosprawnościami - mówiła, gratulując polskiej stolicy Marianne Thyssen, do niedawna pełniąca funkcję komisarza ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników w Komisji Europejskiej.

Nagroda jest przyznawana od 2010 roku przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Forum Niepełnosprawności i Europejską Platformę Osób Starszych. W tym roku, do konkursu Access City 2020, wpłynęło 47 zgłoszeń. Drugie i trzecie miejsce zajęły Castelló de la Plana w Hiszpanii i Skellefteå w Szwecji. Wyróżnienia przyznano greckiej Chanii, Tartu w Estonii i Evreux we Francji.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.