DSC04232Wiedeń rozbudowuje miejską sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Do lata w każdej dzielnicy miasta pojawi się dziesięć nowych punktów ładowania. Projekt finansowany jest między innymi przy współudziale mieszkańców.

 

Wiedeń konsekwentnie realizuje program wsparcia elektromobilności, który zakłada, że do roku 2020 w mieście powstanie 1000 nowych stacji ładowania e-pojazdów. Obecnie w stolicy Austrii korzystać już można z około 550 ładowarek. Pod koniec stycznia 2018 ruszyła rozbudowa istniejącej sieci, a z pierwszych nowych punktów ładowania można korzystać od początku marca br.

- Każdego tygodnia w jednej z dzielnic będzie montowanych dziesięć nowych stacji. W ten sposób do połowy 2018 roku przybędzie w Wiedniu 230 publicznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych - mówi Michael Strebl, prezes wiedeńskiego przedsiębiorstwa energetycznego Wien Energie. - Sukces elektromobilności jest zależny od dobrej infrastruktury. Wien Energie w porę rozpoznało tę zależność - dodaje.

Przy wyborze lokalizacji nowych stacji brane są pod uwagę różne czynniki, takie jak atrakcyjność miejsca (możliwość przesiadki na środki transportu publicznego, zaplecze handlowe etc.), częstotliwość i natężenie ruchu, możliwość podłączenia do sieci elektrycznej oraz rentowność. Sieć rozszerzana jest stopniowo, a stacje ładowania lokowane w kolejnych dzielnicach, z uwzględnieniem wszystkich kryteriów wyboru. Korzystanie z pojazdów elektrycznych w Wiedniu ma być komfortowe i pozbawione obaw o możliwość doładowania.

Realizacja projektu jest możliwa między innymi dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu ze strony samych wiedeńczyków. Kupując specjalne bony oferowane przez miasto, mieszkańcy wsparli rozbudowę sieci stacji doładowań zawrotną kwotą dwóch milionów euro. Zamiast planowanych 2500 cegiełek udało się sprzedać aż 8000 sztuk.

Z badań przeprowadzonych niedawno przez Wien Energie, Uniwersytet Ekonomiczny w Wiedniu oraz firmę Deloitte wynika, że pojazdy elektryczne cieszą się w Austrii coraz większą popularnością. Zakup własnego samochodu elektrycznego rozważa ponad połowa Austriaków, z czego 42 procent zamierza sprawić go sobie już w ciągu najbliższych 5 lat.

Źródło informacji: Eurocomm-PR, Centrum Prasowe PAP

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.