znak 50Surowsze przepisy w sprawie prędkości na drogach i pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy - takie zmiany w prawie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wydarzenia edukacyjnego zorganizowanego przez PKN Orlen wspólnie z KPRM i Policją.

 

„Bezpieczeństwo na drogach. Poznaj nowe przepisy” to hasło wydarzenia zorganizowanego w niedzielę na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie przez PKN Orlen we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Uczestnicy akcji mogli pogłębić swoją wiedzę o zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym szczególnie o nowych przepisach - jeździe na suwak i korytarzu życia.

W wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział kolejne zmiany w przepisach, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

- Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej - podkreślił szef rządu. - W bardzo krótkim czasie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia; po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę. Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym będzie można odebrać prawo jazdy - poinformował.

Te zapowiedzi pozytywnie ocenili kierowcy rajdowi. - Na drogach najbardziej niebezpieczna jest prędkość. Jako zawodnicy ćwiczymy, żeby jeździć szybko, ale na zwykłych drogach, zwykłym samochodem jeździmy naprawdę dużo wolniej. Często wyprzedzają mnie samochody i zastanawiam się, jak ci kierowcy mogą tak szybko jechać, skoro nie widzą dobrze drogi. Dlatego projekty promujące bezpieczeństwo na drogach są potrzebne - powiedział Kuba Przygoński, członek zespołu Orlen Team, wielokrotny mistrz Polski w driftingu i mistrz świata w rajdach terenowych.

- Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w tego typu akcjach. Dzisiaj jesteśmy ponad granicami zespołów, bo bezpieczeństwo, życie jest najważniejsze - mówił Kajetan Kajetanowicz z LOTOS Rally Team, trzykrotny rajdowy mistrz Europy. - Ścigam się w rajdach zawodowych, ale tam, uwierzcie mi, wszystko zaczyna się od bezpieczeństwa, i tak powinno być też w ruchu codziennym. Coraz więcej czasu spędzamy w samochodach, mamy się w nich dobrze czuć, mamy się dobrze czuć w ruchu, w symbiozie z innymi kierowcami. Szanujmy się nawzajem, zdejmujmy przysłowiową nogę z gazu i nie wstydźmy się powiedzenia „dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze - apelował.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.