contentmap_plugin

bus 690508 1920Już niebawem mieszkańcy ziemi limanowskiej, dzięki unijnym środkom, zyskają nie tylko pięć komfortowych i ekologicznych autobusów, ale też całkowicie nowy dworzec autobusowy oraz 28 wiat przystankowych w całej okolicy.

 

Do dyspozycji mieszkańców będzie też parking typu Park&Ride dla 100 samochodów, a dzięki kamerom zainstalowanym na przystankach, parkingach, dworcu i w autobusach, podróżując będzie można czuć się jeszcze bezpieczniej. Przedstawiciele małopolskiego samorządu przekazali władzom Limanowej umowę gwarantującą przyznanie unijnego dofinansowania w wysokości ponad 11,3 mln zł.

- Wszyscy mamy świadomość tego, jak ważna jest komunikacja publiczna - mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego. - Miarą nowoczesnej cywilizacji i poziomu życia jest rozwój komunikacji publicznej – to ile osób i w jakich warunkach korzysta z tej formy podróżowania i komunikowania się.

- Środki unijne zmienią wizerunek i jakość funkcjonowania na terenie miasta Limanowa i całego powiatu - dodała Urszula Nowogórska, przewodnicząca sejmiku województwa małopolskiego. - Pragnę pogratulować bardzo odważnego projektu, którego wartość wynosi ponad 14 mln zł, a unijne dofinansowanie ponad 11 mln zł. To będzie krok milowy. Zmieni się również jakość podróżowania, co jest związane z zakupem pięciu ekologicznych i komfortowych autobusów. Zostanie wybudowany dwupoziomowy dworzec autobusowy, powstaną nowe wiaty.

Już wiadomo, że projektowany dworzec autobusowy w Limanowej będzie miał dwie kondygnacje – powierzchnia użytkowa nowego obiektu ma mieć 332 m2. Po wejściu na dworzec znajdziemy się w holu z rozkładem jazdy autobusów wyświetlanym na dużym monitorze. Na parterze znajdą się: pomieszczenie techniczne, serwerownia, dyżurka i poczekalnia (także wyposażona w duża tablicę z rozkładem jazdy oraz przeszkleniem na plac manewrowy, aby umożliwić podróżnym widok na podjeżdżające autobusy). Tu zostaną też zlokalizowane przechowalnia bagażu oraz toalety. Z kolei na piętrze zaplanowano: bawialnię wraz z szatnią oraz pomieszczenie socjalne dla kierowców, gdzie będą mogli odpocząć między kursami.

Podłogi nowego dworca będą wykonane z wytrzymałej i łatwej w utrzymaniu czystości żywicy przemysłowej. Cały obiekt będzie odpowiednio wentylowany, aby zapewnić ciągłość wymiany świeżego powietrza. Budynek będzie nie tylko nowoczesny, ale też ekologiczny – energię elektryczną będą dostarczać ogniwa fotowoltaiczne, a jej niskie zużycie zapewni oświetlenie wykorzystujące technologię LED.

Budynek będzie też w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poruszanie po obiekcie ułatwią im m.in.: obniżone krawężniki przy drzwiach wejściowych, brak barier w postaci różnic poziomów posadzki oraz winda, umożliwiająca dostęp na piętro. Drzwi budynku będą się automatycznie otwierać i zamykać, zostaną też wyposażone w kurtyny powietrzne.

Zgodnie z planem budynek nowego dworca ma być nie tylko funkcjonalny, ale też estetyczny. Już wiadomo, że w całej konstrukcji mają dominować przeszklenia, a także jasne pastelowe kolory. Z kolei podmurówka i inne fragmenty elewacji zostaną wykonane z kamienia łamanego (lub jego imitacji).

Przed budynkiem dworca powstanie plac manewrowy dla autobusów. Do dyspozycji podróżnych zamontowane zostaną stalowe ławki oraz wiata przystankowa – podobne przystanki powstaną w 28 lokalizacjach w całej okolicy.

Budowa nowego dworca w Limanowej to główna, ale nie jedyna część projektu. Dzięki dotacji unijnej z RPO WM 2014-2020 zostanie też zakupione 5 ekologicznych autobusów wraz z wyposażeniem. Z myślą o podróżnych planuje się wprowadzenie wygodnego systemu biletu elektronicznego. W planach jest także przygotowanie 3 parkingów park&ride, na których łącznie zmieści się nawet setka samochodów.

Co więcej, bezpieczeństwo i komfort podróżnych zapewni też system monitoringu wizyjnego, w którego skład wejdą kamery zlokalizowane w budynku dworca, na przystankach autobusowych, parkingach miejskich, stojakach rowerowych Bike&Ride i w samych autobusach.

Wartość całkowita projektu to 14,4 mln zł, w tym dotacja unijna wyniesie ponad 11,3 mln zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.