06Tereny zieleni w Gdańsku wzbogaciły się w minionym roku o tysiące drzew, krzewów, bylin i pnączy. Barwne kwiaty w wielu odmianach krok po kroku zmieniały oblicze Gdańska. To nie koniec - ubiegłoroczna praca przyniesie efekty wczesną wiosną, kiedy w parkach, na zieleńcach i rabatach będzie można podziwiać przyrodę w pełnym rozkwicie.

 

Drzewa filtrują powietrze, tłumią hałas, dają cień, stanowią naturalną barierę dla zanieczyszczeń. Są niezbędną częścią miejskiego ekosystemu. Dlatego Gdański Zarząd Dróg i Zieleni dba o to, by co roku miasto wzbogacało się o nowe rośliny. Ubiegłoroczny bilans jest imponujący, posadzono 16 095 szt. drzew m.in.:
- nasadzenia wykonane przez inwestorów w ramach kompensacji zieleni (nasadzenia zastępcze) - 1 183 szt.
- nasadzenia wykonane przez GZDiZ w ramach kompensacji zieleni (nasadzenia zastępcze) - 63 szt.
- nasadzenia uzupełniające wykonane przez GZDiZ na terenie parków - 49 szt.
- nasadzenia uzupełniające wykonane przez GZDiZ w lasach komunalnych - 3500 szt. (w ramach akcji "Posadź z nami drzewo").
- nasadzenia wykonane przez GZDiZ w lasach komunalnych w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego - 9300 szt.
- nasadzenia wykonane przez DRMG w lasach komunalnych w ramach wycinek prowadzonych podczas inwestycji Nowa Bulońska - 2000 szt.

Krzewy, pnącza i byliny to wieloletnie ozdoby, które nie wymagają dużego nakładu pracy i dodatkowych środków finansowych. Takie rośliny sprawdziły się na terenach zieleni jako harmonijne kompozycje, które rozkwitają kolejno zdobiąc nieprzerwanie rabaty. W ubiegłym roku, z uwagi na zalety tych roślin, posadzono ich znaczne więcej niż w poprzednich latach:
- krzewów i pnączy - 12 208 szt.
- bylin - 6 212 szt.

030408

 

 

 

 

 

 

 

Pośród krzewów i pnączy są też takie, które kolorem i zapachem zwabiają owady np. pszczoły i motyle.

Najwięcej, bo aż 77 161 było kwiatów. To właśnie one falami zdobiły Gdańsk od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.

- 42 087 szt. kwiatów wykorzystano do obsadzenia kwietników sezonowych,
i dekoracji kwiatowych na terenie miasta (wiosną: 11 176 szt., latem: 30 227 szt., jesienią: 684 szt.),
- 3 694 szt. kwiatów ozdobiło kwiatowe wieże (30 szt.), pozostałe przyozdobiły konstrukcje na słupach latarni oraz skrzynki ozdobne(101 szt.),
- 2 508 szt. kwiatów stworzyło napis kwiatowy w pasie zieleni na alei Vaclava Havla,
- 28 872 szt. kwiatów posadzono w trzech cyklach tj. wiosna-lato-jesień w zabytkowym Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza.

0210

 

 

 

 

 

 

 

Ubiegły rok był wyjątkowo ukwiecony pod względem ilości posadzonych roślin. Biało-czerwone kompozycje kwiatowe przypominały o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Ubiegłoroczna praca przyniesie efekt jeszcze wiosną. Na zielonych terenach w administracji GZDiZ posadzono 44 410 szt. cebul kwiatowych. Tylko w obrębie Głównego Miasta na wiosnę czeka ich aż 30 500 szt. Ukrytych w ziemi. Pośród nich: kilka odmian tulipanów, krokusy, narcyzy, szafirki, ozdobne czosnki, hiacynty i cebulice syberyjskie. Pierwsze kwiaty pojawią się już na początku marca, kolejne rozkwitać będą kolejno, aż do czerwca.

Źródło: GZDiZ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.