Nasadzenia roślin cebulowych2Gdański Zarząd Dróg i Zieleni obiecuje wyjątkowo kolorową wiosnę. Na terenie miejskich parków, zieleńców i w pasach drogowych posadzono aż 65 tysięcy cebul kwiatowych, które zakwitną już za kilka miesięcy.

 

Kwitnące rośliny cebulowe są niekwestionowanym zwiastunem i symbolem wiosny. Żeby mogły cieszyć nasze oczy po długich zimowych miesiącach trzeba zadbać o to właśnie teraz.

- Kolorowe krokusy, tulipany, czosnki olbrzymie, narcyzy, przebiśniegi, szafirki, szachownice, anemony, hiacynty, irysy żyłkowane i cebulice syberyjskie. W sumie aż 65 tysięcy cebul tych kwiatów ukryliśmy w ziemi – mówi Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. – Do posadzenia części cebul wykorzystaliśmy specjalną sadzarkę, co znaczenie skróciło czas i koszty całej operacji. Zaletą metody mechanicznej jest również zachowanie istniejących trawników w niezmienionym stanie po nasadzeniach.

Około 12 tysięcy cebul żółtych i białych narcyzów posadzono w pasie rozdziału al. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Abrahama do ul. Kołobrzeskiej. Stylowe wzory kwiatowe zaskoczą mieszkańców w Parku Świętopełka. Tam ponad 10 tysięcy roślin cebulowych (czosnki olbrzymie, przebiśniegi, krokusy, szafirki, tulipany, narcyzy, anemony, hiacynty) będzie kwitło od wczesnej wiosny do początku lata. Pozostałe lokalizacje mają być dla mieszkańców Gdańska niespodzianką.

– Planując jesienne nasadzenia, oprócz kolorów roślin, braliśmy pod uwagę ich wysokość, czas kwitnienia oraz preferowane przez nie warunki – dodaje Ewelina Latoszewska. - Już pod koniec zimy będziemy mogli poczuć pierwsze tchnienie wiosny dzięki przebiśniegom. Zanim znikną kępy tych uroczych kwiatów, co stanie się do końca marca, pojawią się krokusy, cebulice syberyjskie i tulipany. Na początku kwietnia dołączą do nich hiacynty, irysy, narcyzy i szafirki, od połowy miesiąca - niektóre odmiany czosnku, a pod jego koniec - szachownice.

Źródło: GZDiZ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.