Od września w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Walka ze smogiem trwa w najlepsze. Kolejnym orężem w walce o zdrowie stały się ekologiczne chodniki. Zarząd Dróg Miasta Krakowa oraz Skanska rozpoczęli budowę pierwszego w mieście antysmogowego chodnika przy ul. Pawiej.
Na 150-metrowym odcinku ul. Pawiej szwedzki inwestor układa chodnik, który będzie czyścił powietrze ze spalin. Jak to działa? Sekretem jest antysmogowe podłoże składające się ze specjalnej mieszanki betonu. Opadające na chodnik szkodliwe dla człowieka związki pochodzące ze spalin samochodowych, przy udziale promieni słonecznych, rozkładane są do postaci nieszkodliwej dla środowiska, podobnej do stosowanych przy nawożeniu roślin. A deszcz spłukuje je do ziemi.
Na pomysł, aby w Krakowie pilotażowo powstał antysmogowy chodnik wpadli radni miejscy. I udało się. Szwedzka firma stawiająca na ekologię podjęła się zadania budowy zielonego chodnika. Jego koszty są o ok. 20 proc. wyższe od zwykłych betonowych nawierzchni, ale warto zwrócić uwagę na redukcję szkodliwych tlenków azotu. Pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje o 30 proc. mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłej nawierzchni chodnika. Zielony chodnik o powierzchni 1,9 tys. m2 powstaje na odcinku między Dworcem Głównym a estakadą nad al. 29 Listopada. Zostanie oddany pieszym pod koniec listopada.
Źródło: UM Kraków