environmental protection 326923 960 720Za nami pierwsza połowa głosowania w tegorocznym konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja. Wybieramy najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewo w naszym kraju. O tym, które drzewo z finałowej 16. zwycięży, zależy wyłącznie od liczby głosów. Głosujemy na stronie www.drzeworoku.pl. Konkurs trwa do 30 czerwca.

 

W plebiscycie, który Klub Gaja organizuje już od 9. lat decydujące nie jest piękno, rozmiary czy wiek drzew, ale ich historie i związki z ludźmi. Szukamy drzew, które są ważne dla lokalnej społeczności, są symbolem miejscowej kultury i historii, a także przykładem troski o naszą przyrodę i tradycje. Drzewo, które uzyska największe poparcie internautów zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2019 oraz będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku w lutym 2020 r.

- W tej chwili w konkursie na prowadzenie wysunął się ponad 200-letni Bez czarny z Rzeszowa, rosnący między blokami w samym sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że drzewo „zawsze tu rosło” i nie wyobrażają sobie, aby go tu nie było. Ciągle zachwyca niezwykłą urodą, zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania. Na drugim miejscu plasuje się wiekowa Lipa Anna w Kliniskach Wielkich, która swoją nazwę zawdzięcza Annie Jagiellonce – żonie władcy Pomorza Zachodniego Bogusława X Wielkiego. Tuż za nią znajduje się Krzywa Sosna Szubienica z Wielkopolski, z którą wiąże się legenda o powieszonym na jej czubku pasterzu przez oddział wojsk carskich. Drzewo ugięło się pod jego ciężarem i jest krzywe aż do dziś, i stąd wzięła się jego nazwa. Takich niezwykłych opowieści mamy w tegorocznym konkursie jeszcze wiele. Zapraszamy na stronę do głosowania, gdzie znajdziecie historie i zdjęcia wszystkich tegorocznych finalistów. Wyniki głosowania mogą się jeszcze zmienić, wszystko zależy od naszych głosów – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

– Drzewa w Polsce nie mają się dobrze - dodaje Jacek Bożek, szef Klubu Gaja. - Wycinane, kaleczone, oskarżane o wypadki nie mogą się bronić i zapewniać, że służą nam ludziom w sposób doskonały i jedyny. Drzewa są nam niezbędne i stanowią o naszej jakości życia, a w dobie zmian klimatycznych stają się coraz bardziej potrzebne. Głosując na wybrane drzewo wspieracie nie tylko to, które kochacie, ale całą ideę ochrony naszego dziedzictwa przyrodniczego jakim są właśnie drzewa. Głosuj na Drzewo Roku 2019 na www.drzeworoku.pl.

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń.

Źródło: Klub Gaja

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.