KZGM Lampy solarne nocŚnieg, pochmurne dni i długa noc to idealne warunki do testowania alternatywnych rozwiązań dotyczących oświetlenia ulic i placów.

 

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach od jakiegoś czasu przymierzał się do pilotażowego montażu latarni czerpiących energię wyłącznie z paneli słonecznych. Pierwsze cztery sztuki zaczęły działać na wyremontowanym w ramach budżetu obywatelskiego placu przy ul. Kościuszki/Szeligiewicza.

Następnych siedem sztuk jest montowanych na będącym w trakcie rewitalizacji skwerze przy ul. Iłłakowiczówny. Zamontowanych zostanie tam również 14 solarnych punktów świetlnych doświetlających chodniki na poziomie gruntu.

– Oprócz ekologicznego aspektu doboru takiego oświetlenia, ważnym czynnikiem będącym w polu naszego zainteresowania jest jego praktyczne działanie. Szczególnie istotnym dla nas jest jego działanie w trakcie okresu jesienno-zimowego – mówi Marcin Gawlik, zastępca dyrektora KZGM. I dodaje: – Pierwsze nasze doświadczenia są bardzo pozytywne, lampy świecą całą noc mimo braku słonecznej pogody pozwalającej na pełne ładowanie akumulatorów.

KZGM lampy solarneKZGM lampy solarne 3a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na wniosek mieszkańców pierwsze trzy godziny lampy działają na 70% możliwości, a następnie do świtu z 40% wydajnością.

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.