fot. Klub GajaTylko do końca lutego na stronie www.treeoftheyear.org można zagłosować na Europejskie Drzewo Roku 2020. W tej edycji o ten prestiżowy tytuł walczy 16. drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Polskę reprezentuje niezwykły, 200-letni okaz bzu czarnego w Rzeszowie, zwycięzca organizowanego przez Klub Gaja konkursu Drzewo Roku 2019. Nasz kandydat zdobył do tej pory ponad 10 tysięcy głosów internautów i zajmuje obecnie 10. miejsce w plebiscycie. Zachęcamy do wsparcie naszego kandydata.

 

Pierwsza połowa głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2020 już za nami. Polski kandydat do tego zaszczytnego tytułu to 200- letni Czarny Bez w Rzeszowie. Ten unikatowy okaz przyrodniczy przyjął postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że drzewo bzu czarnego zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie życia bez niego. W plebiscycie prowadzi czeska350-letnia sosna, będąca pamiątką po wsi zalanej podczas budowy zapory, która zdobyła już ponad 31 tysięcy głosów. Zachęcamy do udziału w plebiscycie i oddawania głosów na polskie drzewo.Ostatni tydzień głosowania(23-28 luty) jest tajny, co oznacza że na stronie konkursu nie będzie widoczna liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa. Zwycięzcę poznamy już 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

- Jedyne co mogę powiedzieć to... głosujcie. To nie tylko zabawa. Ten konkurs jest możliwością uczestnictwa we wspólnocie europejskich miłośników i obrońców drzew. To także możliwość zagłosowania na nasze wielkie dziedzictwo przyrodnicze jakim są drzewa. Jeszcze jest czas. Warto go wykorzystać – zachęca Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Europejski Konkurs Drzewo Roku został zapoczątkowany 10 lat temu. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce organizatorem konkurs Drzewo Roku jest Klub Gaja. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

Źródło: Klub Gaja

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.