environmental protection 326923 960 720Znani są już finaliści tegorocznego konkursu Drzewo Roku. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych z całej Polski, jury, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew, wybrało 16 drzew, które są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią naszej kultury i historii.

Już w czerwcu 8 dębów, 2 lipy, platan, topola, kasztany jadalne, grusza, dąb spleciony z sosną oraz egzotyczna palma wezmą udział ogólnopolskim plebiscycie na Drzewo Roku 2017. Autorzy zakwalifikowanych do finału zgłoszeń muszą przygotować się do zaciętej rywalizacji, bowiem zwycięzcę wybiorą sami internauci podczas czerwcowego głosowania na stronie drzeworoku.pl.

Finaliści konkursu Drzewo Roku 2017:

1. Dąb Cesarz – Oborniki Śląskie (woj. dolnośląskie),
2. Dąb i Sosna – Sosnowica (woj. lubelskie),
3. Grusza – Kamionka (woj. opolskie),
4. Platan – Zarzecze (woj. podkarpackie),
5. Dąb – Gogolin (woj. opolskie)6. Dąb  – Grodzisk Wielkopolskie (woj. wielkopolskie),
7. Dąb Karczmarz – Międzyzdroje (woj. zachodniopomorskie),
8. Dąb Niepodległości – Augustów ( woj. podlaskie),
9. Dąb Partyzantów– Klepacze (woj. świętokrzyskie),
10. Dębolandia– Małdaniec (woj. warmińsko-mazurskie),
11. Drzewo Mrożek – Bożęcin (woj. małopolskie),
12. Feniks Kanaryjski – Gliwice (woj. śląskie),
13. Dąb Kazimierz Wielki – Bąkowo (woj. kujawsko-pomorskie),
14. Kasztan jadalny – Krajnik Górny (woj. zachodniopomorskie),
15. Kolorowe Drzewo - Reda (woj. pomorskie),
16. Topola Helena – Hel (woj. pomorskie).

Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych związków pomiędzy tożsamością lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Pomaga społecznym i zawodowym przyrodnikom w ochronie i propagowaniu wartości kulturowej i biologicznej drzew; inicjuje nowe przedsięwzięcia społeczne o charakterze ekologicznym. Organizatorem konkursu jest Klub Gaja.

Informacje na temat każdego z drzew-finalistów można znaleść w serwisie internetowym Klubu Gaja.

Źródło: Klub Gaja

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.